Szétesett az ukrán kormány
Bár a kormány ellen a parlament várhatóan ma nyújtja be bizalmatlansági indítványát, a koalíció már egy nappal korábban szétesett, miután nem nyújtotta be Vlagyimir Litvin házelnöknek a koalíció fenntartását támogató 226 aláírást. Litvin így bejelentette a szövetség felbomlását, miközben Julia Timosenko Blokkja (BJUT), valamint a korábbi elnök, Viktor Juscsenko mögött álló Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ) mellett Litvin Blokkja (BL) maga is a koalíció tagja.
Ez vélhetően az első lépés az új koalícióhoz: Litvin és pártja jelezték, hogy hajlandók Janukoviccsal és a Régiók Pártjával, valamint az ukrán kommunista párttal együttműködni. A többséghez azonban ez kevés: a 450 fős törvényhozásban szükség van Juscsenko 71 fős frakciója többségének támogatására is. Erre megvan a lehetőség, miután épp az NU-NSZ képviselőinek egy része tagadta meg a fennálló koalíció megerősítését célzó dokumentum aláírását. Timosenko azonban keddi sajtótájékoztatóján - ahol sokan lemondására számítottak - kijelentette, hogy Litvin bejelentése illegitim, ezután megismételte álláspontját, amely szerint Janukovics választási csalás révén jutott hatalomra.
A huzavona rendkívüli parlamenti választásokhoz vezethet, ám ez ellen szól, hogy ebben valójában egyik frakció sem érdekelt. Felmérések szerint ezzel csak tovább aprózódna a parlamenti patkó. Ennek elkerülését viszont nehezíti, hogy a PR még mindig nem hozta tető alá a többséget biztosító koalíciót. Bár a PR lapunknak nyilatkozó külügyminiszterjelöltje, Leonyid Kozsara szerint a tárgyalások a teljes kabinetről szólnak, elemzők úgy vélik, a vita inkább a kormányfő személyéről folyik. Az NU-NSZ Arszenyij Jacenyjuk korábbi házelnököt és külügyminisztert, a PR-t viszont Nyikolaj Azarovot támogatná, de nem kizárt, hogy a posztot végül a Nemzeti Bank korábbi elnöke, az elnökválasztáson váratlanul harmadikként befutó Szergej Tigipko szerzi meg.