Ultimátumot kapott a cseh kormány
Jan Fischer cseh kormányfő kérte a sztrájk elhalasztását, egyúttal megígérte a tiltakozás szervezőinek, hogy a keddi rendkívüli parlamenti ülésen beterjesztik a kérésüknek megfelelő javaslatot, amelyet a cseh szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) támogatnak, a jobboldali polgári demokraták (ODS) és a TOP 09 párt vezetői pedig elleneznek. Ők zsarolásnak minősítették a szakszervezetek követeléseit, a baloldali pártok magatartását pedig felelőtlennek és a választási kampány részének.
A szakszervezetiek felháborodását az váltotta ki, hogy a prágai kabinet az idei megszorító intézkedések részeként törölte a kedvezményes vonatjegyek, a cafeteria-szolgáltatások, az étkezési utalványok és az üdülési csekkek adómentességét, illetve csökkentett áfáját. A tavaly decemberben jóváhagyott törvény szerint ezentúl minden munkahelyi kedvezmény a valós értéke alapján adózik, méghozzá az eddigi öt százalék helyett kilencszázalékos áfakulccsal. Emiatt a munkáltatók lényegesen drágábban adják az étkezési utalványokat és egyéb szolgáltatásokat az alkalmazottaiknak.
A legnagyobb felzúdulás a vasutasok között tört ki, akik idáig önmaguk és családtagjaik számára egy-egy kedvezményes jegyért évente mindössze 250 koronát (2500 forintot) fizettek. Most viszont a társaság ebben az esetben is jegyenként 22 ezer koronából lesz kénytelen adózni. – A Cseh Államvasutaknak (CD) jelenleg mintegy 30 ezer alkalmazottja van, a kedvezményes jegyek tulajdonosainak száma viszont legalább 200 ezer, ami tarthatatlan – nyilatkozta lapunknak Petr Stáhlavsky szóvivő.
A közlekedési alkalmazottak mindezek ellenére követelik az eddigi kedvezmények visszaállítását. Eduard Janota pénzügyminiszter szerint ha ezt teljesítik, felborul az idei szigorú költségvetés, és tovább növekszik az ország államadóssága, amely az elmúlt év végéig már elérte az 1,178 billió koronát.