Régiós csúcs az energiáról
Erre az esetre az Európai Bizottságnak öszsze kell hangolnia a nemzeti és az EU válságterveiben meghatározott intézkedéseket – áll abban a nyilatkozattervezetben, amit tegnap este vitattak meg a budapesti konferencia résztvevői.
A kibővített visegrádi csúcstalálkozó középpontjában ezúttal konkrét téma, az energiabiztonság kérdése állt. A konferencián a visegrádi négyek (Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország) kormányfői mellett részt vett a bolgár, a horvát, a román és a szerb miniszterelnök is. Képviseltette magát Ausztria, Németország, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina, Spanyolország (mint az Európai Unió soros elnöke), az Egyesült Államok, az Európai Bizottság, valamint a Nemzetközi Energiaügynökség. A visegrádi országok miniszterelnökei először négyesben találkoztak, és munkaebédjükön egyetértettek abban: a jövőben igyekeznek tovább erősíteni az együttműködést, hogy nemzetközi színtéren – különösen az EU-ban – képviselhessék véleményüket.
Az energiabiztonsági csúcson Bajnai Gordon magyar miniszterelnök egy észak–dél–keleti gázellátási háromszög létrehozását kezdeményezte: ennek egyik része az Európai Unió úgynevezett déli energiafolyosója lenne (amelynek zászlóshajója a Nabucco gázvezeték), az északi csúcsa a Lengyelországba tervezett, cseppfolyós gáz fogadására és átalakítására alkalmas LNG-terminál, a déli pedig a horvátországi Krk szigetén megépítendő másik LNG-terminál.
Ezeket kötné össze egy közép-európai gázvezeték, aminek megépítéséhez akár európai uniós forrásokat is igénybe lehetne venni. Az energiabiztonsági csúcson részt vevő amerikai nagykövet, Richard Morningstar lapunknak nyilatkozva arról beszélt: ígéretes egyeztetések zajlanak a háttérben a Nabucco gázvezeték beszállítóiról. Az azeri mellett szó van iraki és türkmén gáz Európába szállításáról is, de az amerikai diplomata azt sem zárta ki, hogy a projektben akár az orosz Gazprom is részt vehet.