Török tábornokok Pörölye?
A hétfői törökországi rendőrségi-ügyészségi akció része a több mint két éve tartó kampánynak, amelyet Ergenekon-ügynek neveznek. A vádak szerint egy titkos társaság provokációkkal, robbantásokkal és gyilkosságokkal akart katonai hatalomátvételt kikényszeríteni. Egy Isztambul közeli börtön területén hosszabb ideje tart már a per, amelynek 56 vádlottja a török „világi elit” ismert személyisége. Nyugalmazott katonatisztek, professzorok (köztük egy korábbi rektor), bírók és újságírók. A vádlottak padján melléjük kerülhet most Ibrahim Firtina, a légierő egykori parancsnoka, Özden Örnek, a haditengerészet volt parancsnoka és Ergin Saygun, a vezérkari főnök egykori helyettese, összesen ötven, nyugalmazott vagy aktív katonatiszt. A rendőrség házkutatást tartott több hadsereghez közeli intézményben is. A múlt héten egy ügyészt tartóztattak le az ügy részeként.
A letartóztatásokat egy januári újságcikk indította el, amelyben közölték a Balyoz- (Pöröly) művelet részleteit. Ez egy 2003-ra tervezett, puccs előtti állapotot írt le kiindulási pontként. A katonai vezetők szerint egy vezérkari hadijáték forgatókönyvéről van szó. A kormányzat viszont puccsveszélyt kiált.
Törökországban az iszlamista gyökerű AK (Igazság és Haladás)párt kormányoz.Az államot az elmúlt évtizedig egy olyan világi elit (katonai, igazságügyi vezetők, magas értelmiség) irányítja, amely élesen ellenzi még a mérsékeltnek mondott politikai iszlámot is. Erdogan miniszterelnök alkotmányreformot és az igazságügyi rendszer átalakítását ígérte a katonai és bírói kiváltságok visszaszorítására. A mostani alkotmány az 1980-as katonai hatalomátvétel következtében született. Ezt módosítaná az AK párt, megszüntetve az államalapító Atatürk öröksége őrzőjeként fellépő elit hatalmának maradványait.
Az AK több tabut is felszámolna. Elismerné a kurd nemzetiség és nyelv létét, illetve kurd nyelvű tévéadás indulhatna. A hadsereg és a nacionalista-világi erők ezt ellenezték, ahogy az örményekkel való megbékélését is. Törökországban tehát olyan bizarr helyzet alakul, hogy a vallásos befolyás erősítését szorgalmazó politika közelíti az államot az EU politikai normáihoz. Az ország nyugatias beállítottságú polgárai viszont tartanak attól, hogy eddigi életmódjukat lehetetlenné teszi a politikai iszlám nyomulása.
Sikertelenül próbálta cipővel megdobni Erdogan török miniszterelnököt egy kurd férfi hétfőn késő este a dél-spanyolországi Sevillában; a támadó elvétette a dobást, a rendőrség őrizetbe vette őt. A cipős támadás a sevillai városháza előtt történt, ahol Erdogan egy kitüntetést vett át, és az esemény után éppen az autójába készült beszállni. A támadó egy 27 éves szíriai kurd fiatalember volt, aki azt kiabálta, „Éljen a szabad Kurdisztán”. Egy iraki újságíró kezdte a sort, amikor 2008 decemberében egy bagdadi sajtótájékoztatón George W. Bush akkori amerikai elnök felé hajította a lábbelijét. Őt hősnek tekintik a muzulmán világban. (MTI)