Kampánytéma lett Brown dühöngése

Dühkitörések és káromkodások jellemzik a brit miniszterelnököt közeli munkatársai szerint. Legalábbis ezt állítja egy a kampánykezdetre időzített könyv, melynek szerzője a The Observer neves újságírója.

Kulcsfontosságú pillanatban, a brit választási kampány kezdetére időzítve jelenteti meg új könyvét Andrew Rawnsley, a The Observer vasárnapi lap vezető politikai kommentátora. A kötet címe angolul kétértelmű: The End of the Party azt is jelenti, „a buli vége” , de azt is, hogy „a párt vége”. A jövő heti megjelenés előtt a lapban közölt részletek máris vihart kavartak a brit közéletben.

Az újságíró „24 karátos” forrásokra hivatkozva intéz súlyos támadást Gordon Brown ellen. Egy héttel azt követően, hogy Piers Morgan beszélgetős tévéműsorából a kormányfő a korábban mutatottnál emberibb személyiségként volt látható. Rawnsley ezzel szemben a munkatársait megfélemlítő, káromkodó, erőszaktól sem visszariadó politikusként ábrázolja a kormányfőt. Brown állítólag egy politikai tanácsadóját, Stewart Woodot félrelökte, illetve szitkozódott, amikor kiderült, hogy európai uniós nagyköveteket hívott meg egy ebédidőben rendezett fogadásra. Egy másik alkalommal pedig „majd felrobbant a dühtől”, mert egy napilap rámutatott arra, hogy a Munkáspárt kongresszusán elmondott beszédébe amerikai politikusoktól vett át kifejezéseket.

A kormányfő legközelebbi munkatársai nyomban főnökük segítségére siettek. Peter Mandelson gazdasági miniszter „badarságnak és megbízhatatlannak” nevezte az állításokat. Harriet Harman, a Munkáspárt helyettes vezetője elismerte, hogy Brown „nem halk és szégyenlős”, ám azt pozitívumnak tartja, hogy „szenvedélyes”. A Munkáspárt azt remélte, hogy legfeljebb egynapos történetről van szó. Hétfőn már elkerülhetetlennek látszott azonban, különösen David Cameron, az ellenzék vezérének felszólítása után, hogy vizsgálat induljon az ügyben.

Még vasárnap megszólalt a National Bullying Helpline (Megfélemlítésellenes Országos Segélyszolgálat) igazgatója. Christine Pratt állítása szerint a Downing Street 10.-ben dolgozók közül már legalább három-négyen tettek panaszt telefonon és interneten a kormányfő hangulatváltozásai és dühkitörései miatt. A miniszterelnöki hivatal ezt tagadja, sőt, bizonyítékokat vár a szervezettől, hozzátéve: a „munkatársak szigorú, alaposan begyakorolt rendet követnek, amikor nem megfelelő elbánásról vagy magatartásról kívánnak panaszt tenni. A köztisztviselői kar soha nem tűrte el a megfélemlítést”.

Cary Cooper professzor, az alapítvány egyik védnöke lemondott tisztségéről, tiltakozásul a titoktartás elvének megsértése miatt. A szervezet nem politikai jellegű, bár honlapján fellelhető egy ajánlás a Konzervatív Párt vezetőjétől. Az időzítés szerencsétlen Brown számára, aki szombaton ismertette a Munkáspárt választási kampányának legfőbb pontjait. A legfrissebb közvéleménykutatási eredmények azonban biztatóak: a konzervatívok 39 és a Munkáspárt 33 százalékával 6 pontra csökkent a különbség a két nagy párt között.

Szenvedélyes vagy erőszakos?
Szenvedélyes vagy erőszakos?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.