Medvegyev átszabja a rendőrséget
Életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a moszkvai bíróság azt a rendőrtisztet, aki egy áruházban lövöldözve két embert megölt, hetet pedig megsebesített tavaly áprilisban. Gyenyisz Jevszjukov ámokfutása az orosz belügyi szervek súlyos hiányosságaira is rámutatott: ezeket az orosz államfő, Dmitrij Medvegyev a rendőrség gyökeres átalakításával kíván orvosolni.
A 32 éves őrnagy büntetőpere azonban nem adott választ arra, miért kezdett Jevszjukov a lövöldözésbe, amelyet szakértők szerint józanul és beszámítható állapotban hajtott végre azután, hogy családi körben egy étteremben megünnepelte a születésnapját. A férfi az ünnepről taxival vitette magát az áruházhoz, amely előtt a sofőrt tisztázatlan körülmények között lelőtte, majd megtámadta a vásárlókat, és megölt egy pénztárosnőt. Meglepő módon a Jevszjukovtól a helyszínen lefoglalt (egy csecsenföldi bűncselekmény kapcsán használt) fegyveren nem találták meg az őrnagy ujjnyomatait, noha a bolt kameráinak felvételein jól látható, hogy az őrnagy nem használt kesztyűt. Mindez arra utalt, hogy a gyors rendőri karriert befutó férfi megmentésén a szerveken belül dolgoznak.
Az orosz sajtó szerint a per alatt magabiztosan viselkedő Jevszjukov – aki korábban kijelentette, hogy ha elkezd beszélni, számos főnöke is börtönbe kerül – magas rangú támogatók révén jutott feltűnően fiatalon posztjára. Elképzelhető, hogy éppen biztosnak látszó helyzetemegingása vezetett a tragédiához: egy héttel az ámokfutás előtt felettese, Viktor Agejev irodáját kutatta át a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB). Az Izvesztyija című lap szerint korrupció és védelmi pénzek behajtása ügyében nyomoztak, és ebben Jevszjukov is érintett lehetett. Agejev nem sokkal később nyugdíjba vonult. Az ügy súlyát mutatja, hogy emiatt távoznia kellett posztjáról Moszkva 2001-ben kinevezett rendőrfőnökének, Vlagyimir Pronyinnak is. Ezután különösen nagy visszhangot kapott az orosz elnök belügyi szerveket érintő reformterve, amelynek fontosságát alátámasztották a hírekben egyre gyakrabban szereplő, rendőrök által elkövetett bűncselekmények.
Medvegyev csütörtökön menesztette a belügyminiszter mindkét helyettesét, valamint országosan további tizenhat magas beosztású rendőrtisztet. A tárcát vezető Rasid Nurgalijev azonban – aki Vlagyimir Putyin kormányfő szoros szövetségese – a posztján maradt. Kérdés persze, meddig, hiszen a belügyminiszter bírálta a rendőrség átalakítását megcélzó, múlt decemberi elnöki ukázt. Ennek értelmében a belügyi szervek 1,4 milliós állományából csaknem 300 ezer embert is elküldhetnek a közeljövőben. Az elnök szerint a belügyminisztérium 20 ezer fős központi apparátusa is a felére csökkentendő.
Medvegyev a belügyminiszter helyetteseinek posztjára az elnöki apparátus két tagját nevezte ki. Ez arra utal, hogy az elnök ki akar lépni elődje, az őt hatalomra segítő Putyin árnyékából. A most elmozdított magas rangú tisztek száma magasabb, mint amennyit Putyin a teljes elnöksége során leváltott. A kormányfő erős befolyásával működtetett „politikai tandem” üzemzavarát jelzi elemzők szerint, hogy Medvegyev nem kívánja megfogadni Putyin korábban elhangzott tanácsát, miszerint a belügyi szerveknél óvatosan kell bánni a leváltásokkal.