Széthúz a szlovák ellenzék
Közölte azt is, hogy nem lépnek koalícióra a Bugár Béla vezette Híd-Most párttal sem, inkább önállóan indulnak a voksolásokon.
Lapunknak nyilatkozva Bugár Béla kifejtette: – A döntés után szinte semmi esélye annak, hogy legalább a programok egyeztetése és laza politikai szövetség révén összefogjon a szlovákiai ellenzék, és ennek eredményeként egyetlen, rájuk adott szavazat sem vesszen el a kora nyári voksolások után. Súlyos, szinte már végzetes politikai hibának tartom egyes pártvezetők önző és kicsinyes magatartását, mert csak kellő összefogással válthattuk volna le a jelenlegi teljes kormánygarnitúrát – mondta.
Megkeresésünkre Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke úgy vélekedett, hogy bejött Robert Fico taktikája, amelynek lényege az ellenzék megosztása volt. –Több nemrég alakult párt, köztük a Híd-Most is a kormányfő-pártelnök trójai falova közé tartozik, amely szintén rituális táncokat járt, eredmény nélkül. Ráadásul az SDKU belső válsága tovább gyengíti az ellenzéket. Ezért a képviselőházi voksolásokat követően teljes kormányváltásra aligha lesz lehetőség, legfeljebb bizonyos korrekciókra. Ami a legjobb esetben annyit jelenthet, hogy Fico a legközelebbi megbizatási időszakra esetleg szalonképesebb koalíciós partnereket választ a jelenlegi szövetségesei helyett – hangsúlyozta a pártelnök. AzMKP szintén egyedül indul a választásokon.
Pavek Haulík szerint a rendszerváltás óta nem fordult elő Szlovákiában, hogy ilyen sok párt támogatottsága az ötszázalékos parlamenti küszöböt alig haladja meg. – Egyelőre az látszik bizonyosnak, hogy a Smer megnyeri a választásokat, de azt senki sem tudja megjósolni, vajon rajtuk kívül még hány politikai tömörülés jut be a pozsonyi parlamentbe – vélekedett. Azt viszont biztosra veszi, hogy a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) gond nélkül veszi az akadályt.
A legújabb közvéleménykutatások szerint a szlovákiai pártok népszerűségi listáját továbbra is a Robert Fico-féle Smer vezeti toronymagasan (35-40 százalékos támogatottsággal). A KDH, az SDKU, az SaS és a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) népszerűségi indexe 8-9 százalék körül mozog, a Magyar Koalíció Pártjára a választók 6-7, a Hídra pedig az 5-6 százaléka voksolna. Akárcsak Vladimír Meciar Demokratikus Szlovákiáért Néppártjára (LS–HZDS).