A baltiak feltápászkodóban vannak

Legutoljára Litvániát minősítette fel a Moody’s, nem sokkal azelőtt Észtország és Lettország is jobb osztályzatot kapott. A balti térségben a javulás jegyeit vélik felfedezni az elemzők – hozzátéve, hogy ezek az országok olyan szinte példátlan visszaesést szenvedtek el az utóbbi két évben, ahonnan már csak felfelé vezethet az út.

Az egykori szovjet tagköztársaságokat az évezred első éveiben gazdasági sikersztoriként méltatta nemzetközi sajtó és a bankvilág is. „Balti kis tigrisekként” emlegették őket, és példaként hozták fel a középeurópai újonnan csatlakozott EU-tagállamok számára is az ottani gazdasági sikereket. Litvánia például már-már belépett az eurózónába, csupán bizonytalan inflációs adatai miatt kényszerült halasztani a közös pénz bevezetését.

A válság miatt Lettország gazdasága 18 százalékkal, Észtországé 14 százalékkal, Litvániáé 15 százalékkal csökkent 2009 végére. A legsúlyosabb veszteség a korábban rendkívül sikeresnek vélt lett gazdaságot érte. A kormány kénytelen volt példátlan jövedelemcsökkentő intézkedéseket bevezetni, aminek következtében a munkanélküliség rekordszintre, 22,8 százalékra emelkedett. Ez a legmagasabb az EU-ban. A harmadik és negyedik helyet Észtország és Litvánia tartja a spanyolok mögött a gyászos versenyben.

Európa egyébként ritkán figyel fel azokra szociális problémákra, amelyeket a válság az unió perifériáján okozott. Például, hogy a korábbi balti fellendülés egyik mozgatója volt a Nyugatra és az északi országokba tartó migránstömeg.

Ahogy Írországban, Nagy-Britanniában és másutt csökkent a kereslet, sok fiatal litván, lett vált munkanélkülivé. A The Guardian beszámolt róla, hogy ingyenes repülőjáratokkal vinnék haza hajléktalan munkanélkülieket az új tagállamokba.

A kedvező jelek között még nem szerepel a termelés újbóli fellendülése az unió balti tagjainál. Ennek egyik okaként az elemzők a helyi valuták felértékelését, az euróhoz kötését jelölik meg (1 lat 70 eurócent). A lett kormány, amikor ragaszkodik a lat rögzített árfolyamához a béreket és az árakat csökkenti, hogy fenntartsa a versenyképességet. A nemzetközi nagybankok attól tartanak, hogy az árfolyamok felszabadítása dominófolyamatot indítana el a másik két balti országban és Bulgáriára is átterjedne.

A hitelminősítők által adott pozitív jelzések a helyi tudósítások szerint nem érződnek a családok életszínvonalán. A Reuters egy minapi cikkében beszámol a négygyermekes Lijandra Garniene vilniusi háziasszony életéről. A nő korábban bolti eladó volt, a férje építőmunkás. Munkanélküliek, s most 160 ezer forintnak megfelelő segélyből élnek hatan. Ez a negyede a korábbi keresetüknek, s nem élnének meg, ha a katolikus Caritástól nem kapnának élelmiszercsomagokat.

A kérdés tehát az, miként állnak talpra a hajdani kis tigrisek? Egyelőre kevés a jó hír. Hacsak az nem, hogy az orosz tőke élénken érdeklődik a hajdani szovjet köztársaságok iránt. Az első jel: Lettországban orosz beruházók 2,2 millió euróért megvettek a Skrunda–1 hajdani szovjet laktanyavárost. Ötezren éltek az egykori lokátorállomás 40 hektáros területén. Hogy mi lesz, azt még nem lehet tudni. Egy másik üzletet Litvániának ajánlottak: megvásárolnák azt a kőolaj-finomítót, amelyet a litván állam egy lengyel cégnek, az Orlennek adott el.

Gazdag a kínálat egy tallinni borostyánboltban
Gazdag a kínálat egy tallinni borostyánboltban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.