Bécs rács mögött látná a Gripen-grófot

Az osztrákok még mindig reménykednek, hogy rács mögé juttathatják Alfons Mensdorff-Pouillyt, ám a hét végi meghökkentő brit–amerikai vádalku után erre egyre kevesebb az esély.

Miután a „Gripen-gróf” alkalmazója, a BAE Systems váratlanul hajlandó volt 280 millió eurós pénzbírságot fizetni, a súlyos csalásokat vizsgáló brit hivatal (SFO) tüstént le is állította évek óta tartó nyomozását a fegyverüzletek (többek közt a Gripen-eladások) körüli megvesztegetési ügyekben. A több ország vizsgálati fogságát is megtapasztalt gróf azóta hazaérkezett Ausztriába, és kitűnően érzi magát.

Ügyvédje szerint nincs is félnivalója. Az osztrák védelmi miniszter, Norbert Darabos ugyan első felindulásában „bűnbocsánattal való üzérkedéssel” vádolta a briteket, de a keze meg van kötve: a London és Bécs közötti kétoldalú egyezmény értelmében egy Angliában lezárt ügyben nem lehet még egyszer vádat emelni Ausztriában. Legalábbis, miután a lezárásról írásos, bírósági állásfoglalás érkezik.

Mensdorff-Pouillyék családi lakjában, a burgenlandi Güssingben viszont senki még csak hallani sem akar arról, hogy a gróf valamilyen sötét ügybe keveredett volna. A Der Standard riporterének nyilatkozva a helyiek nem győznek szépet és jót mondani Alfonsról: ha valakinek munka kellett, azonnal szerzett neki – bizonygatja egy helyi lakos.

Az 57 éves grófot alighanem éppen ez, vagyis családi-rokoni kapcsolatrendszere tette vonzóvá a nagyvállalatok körében, üzletemberként ugyanis korábban nem jeleskedett. Nagybirtokosként próbálkozott kacsa- és fácántenyésztéssel, majd vadhúskonzerveket szeretett volna gyártani amerikai exportra, de végül semmi sem lett a tervekből. Jobb híján egy bécsi kereskedelmi céget alapított, amely többek között tanácsadói munkát végzett a British Aerospace-nek (a BAE Systems elődjének), de dolgozott a Toshibának és a Siemensnek is. Bár a fegyverekhez nemigen értett – legfeljebb a vadászatokon használt puskákhoz –, a hírek szerint családi kapcsolatait remekül tudta kamatoztatni: elég annyi, hogy a felesége korábban miniszter volt az osztrák kormányban...

A Gripen-ügy már évek óta napirendben volt. Először a svédek dobták fel, majd a britek kezdtek vizsgálódni. Mensdorff-Pouilly grófot hol Bécsben, hol Londonban vették vizsgálati fogságba. A meghurcoltatást egész jól tűrte. A brit Guardian szerint a gróf 17 millió fontot kapott „marketingköltségekre”, de – meg nem erősített hírek szerint – ebből legalább tízmillióval magyar, cseh és osztrák politikusokat kent meg, hogy döntsenek a Gripen vadászgépek vásárlása mellett. ( Ausztriában a Eurofi ghter-eladásokat is a BAE egyengette.)

A múlt héten úgy tűnt, a dolog célegyenesbe fordul – Londonban egy kihallgatás után ismét őrizetbe vették, és a bírósági tárgyalást is kitűzték február végére. Ám robbant a bomba: a BAE hajlandó fizetni. Vádalkuról már korábban is volt szó, de úgy festett, az összegben nem tudtak megegyezni: a BAE csupán 18 millió fontig lett volna hajlandó elmenni. Most megállapodtak 280 millióban, ráadásul a BAE a megvesztegetést nem ismerte el, csupán azt, hogy „könyvelési szabálytalanságot” vétett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.