Patthelyzet Kijevben

Akár Viktor Janukovics, akár Julia Timosenko nyeri meg a vasárnapi ukrajnai elnökválasztást, nem oldódik fel a 2004-es narancsos forradalom óta tartó politikai patthelyzet a 47 milliós országban. Csak akkor, ha pragmatikus alapon összefognak.

Felmérések szerint a választás esélyese az elsősorban oroszajkúak lakta Kelet-Ukrajnában erős Régiók Pártját (PR) vezető Janukovics, aki az első fordulót 35 százalékkal nyerte a szavazatok negyedét begyűjtő kormányfő, Timosenko előtt.

– Beigazolódtak a korábbi előrejelzesek is, nem hiszem, hogy ez érdemben változna, így Timosenko 6-10 százalékpontos vereségére számítok – nyilatkozta lapunkak Mihail Pogrebinszkij. A kijevi politológus szerint Timosenko „az utolsó pillanatig harcolni fog”, az eredmenyt majd kétségbe vonja, de végül elfogadja a helyzetet, különösen, ha az EBESZ szabályosnak minősíti a választást. Továbbra is problémát jelent majd az ország politikai megosztottsága, hiszen Timosenko Kijevben és Nyugat-Ukrajnában, míg Janukovics keleten van fölényben. Az ukrán főváros meglehetősen visszafogottan várja a megmérettetést. A narancsos forradalom nagy tüntetéseinek helyt ad ó főtéren, a Majdanon hiányoznak a korábban megszokott politikai sátortáborok, és kifogyóban vannak a politikai szuvenírek is: a Timosenko márkajeggyel nemesített hajfonatát idéző sálak, pólók elvétve láthatók. –Ha kell, én kimegyek tüntetni mellette, nehogy az a bandita Janukovics jöjjön vissza – mondja egy brosúrákat osztogató férfi, akire egy nyugdíjas vasutas is ráerősít. A hangulat azonban összességében azt mutatja, hogy Timosenko veresége esetén nem tud nagy tömegeket utcára vinni.

– A Szovjetunió szétesése óta nem volt akkora a gazdasági visszaesés, mint 2009-ben – jelentette ki Vlagyimir Lanovoj. Juscsenko korábbi gazdasági tanácsadója szerint a 2,8 százalékos költségvetési hiányt Timosenko számolási trükkökkel érte el, kiemelve belőle azt az ötmilliárd dollárt, amelyet az orosz gázimport-finanszírozására juttattak. Az államadósság idén elérte a 37 milliárd dollárt – ez lényegében a Nemzetközi Valutaalap által tavaly biztosított hitel összege. Tavaly az autóipar termelése 50, az építőipar 55, a fémipar 35 százalékkal esett vissza. A december havi GDP 30 százalékkal marad el az augusztusitól, s kétharmadával csökkentek a külföldi beruházások –sorolja a nehézségeket a közgazdász, hozzátéve, hogy a lakosság továbbra is dollárba, euróba menekíti megtakarítasait. Szerinte a pénzügyi csőd már idén beüthet.

Bár korábban a sajtó Timosenkót „Nyugat-barátként”, Janukovicsot „Moszkva híveként” aposztrofálta, az orosz gazdasági befolyás alakulása nem az elnök személyétől függ. Moszkva – amely öt éve még egyértelműen Janukovicsot támogatta Timosenkóval szemben – az őszi gázártárgyalásokon megtalálta a közös hangot a kormányfővel. Szakértők szerint Putyin orosz kormányfő a megállapodást nem annyira Timosenko támogatásának szánta, mint inkább figyelmeztetésül Janukovicsnak, akinek egyik legnagyobb pénzügyi támogatója az a Dmitrij Firtas, akivel a gázüzletágban az orosz Gazpromnak komoly konfliktusai vannak.

Lényegében azonban sem a Nyugat, sem Oroszország számára nem az ukrán elnök személye fontos, hanem, hogy kiszámítható politikai struktúra jöjjön létre az országban.

– A politikai erők mögött álló oligarchák egyelőre csak abban értenek egyet, hogy nincs szükségük erős elnökre – mondta Pogrebinszkij politológus, aki szerint Timosenko és Janukovics között nincs ideológiai különbség. – Mindketten pragmatikusak, így ha lefektetik a játékszabályokat, akkor még az sem elképzelhetetlen, hogy Janukovics elnöksége alatt Timosenko kormányfő maradhat.

Vége a kampánynak, Janukovicsot is letakarják a kijevi utcán
Vége a kampánynak, Janukovicsot is letakarják a kijevi utcán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.