Obama bevette Romániát a rakétapajzsba
Basescumeglehetősen szűkszavúan tájékoztatta a közvéleményt a tervről. Elmondta, hogy az Obama-adminisztráció által módosított, 2015-ben működőképessé váló rakétapajzs-építési projekt keretében a Fekete-tengerrel szomszédos Romániába elfogórakétákat telepítenének.
Kiderült, hogy Romániát személyesen Barack Obama kérte fel a tervben való részvételre, aki a felkérés Bukarestbe vitelét Ellen Taucher védelmi államtitkár-helyettesre bízta. Taucher csütörtökön is Bukarestben tartózkodott, és a délelőtt folyamán megbeszélést folytatott Basescu elnökkel. A Legfelső Védelmi Tanács kétoldalú tárgyalásokat kezdeményezett a részletek tisztázására. Basescu hangsúlyozta: a rakétavédő pajzsrendszer „nem Oroszország ellen irányul, hanem más fenyegetések ellen”. Hozzátette: az amerikai féllel egyeztetett határidők értelmében a Romániába telepített rakétarendszernek 2015-ben kell működőképessé válnia.
A román államfő rámutatott, hogy a NATO-szövetségesek napirendjén maximális fontossággal szerepel a rakétapajzs kiépítésének kérdése, az Egyesült Államokat ugyanis egyre jobban aggasztja a ballisztikusrakéta-programok terjedése. Basescu „rendkívül fontosnak” nevezte a CSAT-döntést a román–amerikai partnerség szempontjából, de ugyanakkor Románia biztonságának a szemszögéből is. – Ez a legnagyobb nyereségünk. Románia teljesen védtelen volt esetleges ballisztikusrakéta-támadásokkal szemben – fogalmazott.
A bukaresti bejelentés főképpen Csehországot és Lengyelországot éri meglepetésként, amelyek már évek óta tárgyalnak az amerikai rakétapajzs kiépítéséről. Amikor a kérdés a bukaresti NATO-csúcstalálkozón szóba került, a Bush-tervek szerint kidolgozott pajzs Romániát csak részben védte volna. Basescu szerint az Obama-féle rakétapajzs Románia teljes területét takarja, ami azt jelenti, hogy Barack Obama a korábbi pajzsot a Balkánra is kiterjesztette. Basescu az amerikai felkérésben a román–amerikai stratégiai partnerség, illetve a Románia által Afganisztánban és Irakban nyújtott segítség sikerét is látja. A román államfő már 2004-ben történt első megválasztásakor leszögezte, hogy Románia fő külpolitikai irányvonalát „a Bukarest–London–Washington-tengely” határozza majd meg.