Brit képviselők égtek a közvélemény előtt

A költségelszámolással ügyeskedett honatyák összesen 1,1 millió fontot kénytelenek visszafizetni az államkasszába. Az adófizetők mégsem járnak jól, mert a most befejeződött vizsgálat ennél többe került.

Csütörtökön ismertette átfogó kutakodásának eredményeit Sir Thomas Legg, a brit alsóház könyvvizsgálója. Néhány hónappal a parlamenti választások előtt megsemmisítő bírálattal sújtotta a ház 646 tagjának többségét, összesen 392 képviselőt. Ők azok, akikről elsőként a The Daily Telegraph konzervatív napilap újságírói nyomozták ki, mennyire szabadon értelmezik a választókerületükben vagy Londonban fenntartott bázisuk, ún. második otthonuk költségkeretét. Kirívó kiadásokat terheltek rá az adófizetőkre, mesterséges kerti tóba épített „kacsaháztól” kezdve kúriájuk elé rendelt mozgó őrző-védőkig.

Utóbbi elkövetője Barbara Follett, Ken Follett multimilliomos lektűríró felesége, aki 42 458 fontos visszafi zetésével a rekordot tartja.

Az érintett közel négyszáz képviselő közül negyvennégyen már sikerrel fellebbeztek a kifogásolt tételek ellen. A többieknek összesen 1,1 millió fontot kell befizetniük február 22-ig. Sir Thomas súlyosan elítélte az egész költségelszámolási szisztémát, annak ködös szabályait, az átláthatóság hiányát, a hajbókolás kultúráját. Az alsóház pénzügyi osztályának dolgozói ugyanis gyakran nem mertek nemet mondani a magasabb hatóságoknak, nem vitatkoztak a megalapozatlan követeléseken.

A helyzet meglehetősen furcsa, mert több képviselő magasabb összeget utalt vissza, mint amennyit kellett volna, vagy önszántából, vagy pártjuk vezetőjének utasítására. Mindhárom nagy párt első embere elővehette csekkfüzetét. Gordon Brown kormányfő 13 ezer fontot számolt el hibásan és térített viszsza takarításra, lakásfelújításra és kertápolásra, míg a tory, illetve liberális demokrata vezető ezerfontos nagyságrendben sértette meg a szabályokat. A legtöbb választó számára elfogadhatatlanok a költségelszámolási trükkök és nincs az a büntetés, amit elég szigorúnak tartanának. Sokan, még politikai kommentátorok is úgy vélik, a teljes alsóházat ki kellene söpörni, mert a képviselők a profitszerzésre utaztak, nem arra koncentráltak, hogy minél hatékonyabban végezzék el munkájukat. A végső szót rövidesen, ha a találgatásoknak hinni lehet, május 6-án mondhatják ki a szavazók. A történet iróniája, hogy Sir Thomas vizsgálata 1,16 millió fontba, azaz többe került, mint a visszafizetendő összeg.

A westminsteri parlament. Magas befizetéssel számolhatnak
A westminsteri parlament. Magas befizetéssel számolhatnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.