Menesztették a „baloldali Le Pent”
A párt azért tartott ki ilyen sokáig Freche mellett, mert régiós politikában kulcsfontosságú szereplő. A francia Szocialista Párt hosszú ideje elesett az ország kormányzásától – az elnöki poszttól 15, a kormányzástól 8 éve – mindeközben helyi és regionális szinten a legerősebb párt. Ez a kettősség csak tovább fokozta a helyi, elsősorban a regionális vezetők teljes önállóságát. A nagyvárosok túlnyomó többségét a szocialisták – baloldali koalícióban – kormányozzák, a közepes nagyságú városokban és kantonális szinten is többségben van a párt, a regionális tanácsokból pedig egyenesen húszat irányít a baloldal a huszonkettőből. A decentralizációs reformok következtében az egyes régiók élén álló regionális vezetők valódi kiskirályi hatalmat alakítanak ki.
Nem véletlen hát, hogy a Szocialista Párt halogatta Freche „elejtését”, noha egyre-másra érkeztek a kínosabbnál kínosabb kijelentései. Pár éve a harkikat (az algériai háború idején a franciák oldalán harcoló arabokat, akiknek a vereség után persze Franciaországba kellett menekülniük) „alsóbbrendű embereknek” titulálta, míg a jobboldalra szavazó régióbéli romák kapcsán kijelentette, hogy „a rabszolgák is mindig a rabszolgaságra szavaztak”. Le Penhez hasonlóan ő is elégedetlenségét fejezte ki, hogy a francia fociválogatottban „túl sok a fekete”.
Freche-t 2007-ben ugyan kizárták a pártból, azonban a régió megtartása érdekében továbbra is rábízták a helyi szinten igen népszerű Freche-re a Languedoc–Rossillon-béli szocialista lista vezetését. Most azonban „kiborult a bili”, amikor Freche közölte, hogy ő nem szavazna a Normandiában szocialista színekben induló Fabiusre, mert „annak nincsenek katolikus gyökerei”. Franciaországban az ilyen mondatokat úgy értik, amit jelentenek: nem szavazna Fabuisre, mert az zsidó, Normandia pedig igen katolikus régió. Martine Aubry a párt főtitkára erre kijelentette, hogy a párt immár Freche nélküli listát fog állítani a márciusi regionális választásokra.
Politikailag ennek sikere igencsak kérdéses, hiszen valóságos vazallusi rendszer alakul ki egy-egy területet uraló ember alatt. Most is az a helyzet, hogy Freche-t támogatja a régiója alá tartozó szocialista megyei szervezetek többsége. Ellene most összefogott a zöldektől – immár a szocialistákon át – a szélsőbaloldalig mindenki, azonban könnyen lehet, hogy ennek az eredménye az lesz, hogy a régió jobboldali irányítás alá kerül.