Haitin jár a „zsákos ember?”
Az őrizetbe vettek a sajtónak nyilatkozva azt hangoztatták, hogy ők éppen a gyermekkereskedelem ellen próbáltak cselekedni, a gyerekek érdekében. Max Bellerive haiti kormányfő, aki első reakciójában „gyerekkereskedőket” említett, utóbb finomított álláspontján, s azt kifogásolta, hogy az amerikaiak „tudták, hogy rosszul teszik, amit tesznek”. Az AP hírügynökségnek pedig azt mondta, hogy nem zárkóznak el az elől, hogy a tíz amerikai ellen az eljárást az Egyesült Államokban folytassák le, hiszen az igazságszolgáltatási apparátus Haitin összeomlott.
A haiti illetékesek hangnemváltása érthető, hiszen már eddig is az Egyesült Államok állt a segélyezés élére, s hosszabb távon sem fog változni a helyzet. Mint az ENSZ-ben közölték, Ban Ki Mun főtitkár Bill Clinton amerikai exelnököt kívánja felkérni a haiti segélyezési munkálatok nemzetközi koordinálására. Nem lenne szerencsés, ha a haiti vezetés maga ellen hangolná az amerikai közvéleményt, különösen nem, amikor a karitatív szervezet tagjai feltételezhetően valóban jót akartak.
A UNICEF és a Nemzetközi Vöröskereszt már egy ideje riadóztatott, hogy a káoszhelyzetben gyerekkereskedők tűntek fel, ugyanis a voodoo hívők körében terjedt a híre a „Loupgarou” (zsákos ember) megjelenésének, aki a helyi mitológia szerint gyerekekkel üti el éhségét. Becslések szerint Haitin jelenleg akár 400 ezer gyerek minősülhet árvának, illetve a szülei által elhagyottnak. (Spanyolország felajánlotta több ezer gyerek DNS-vizsgálatát, beazonosításukhoz.) A változatlanul kaotikus helyzetben, amikor százezrek élnek a szabad ég alatt, nagy a kísértés az emberrablóknak, akik – mint Marie-Laurence Joselyn Lassague információs miniszter mondta egyik nyilatkozatában – tíz- és huszonötezer dollár között kaphatnak egy gyerekért külföldön. – Ezért figyelmeztetjük a szülőket, legyenek óvatosak mindig, ha egy idegen azt ígéri, hogy majd gondját viseli a gyereknek – mondta.
Három héttel a pusztító földrengés után a szigetország katasztrófától kevésbé sújtott vidékein újra iskolapadba ültek a diákok. A fővárosban, Port-au-Prince-ben azonban még hetekbe telhet, mire újrakezdik az oktatást, oly sok iskola dőlt öszsze. Ugyanakkor bejelentették, hogy hozzákezdtek a monstre, 700 ezer gyereket érintő oltási akcióhoz a járványveszély csökkentése érdekében. A tervek szerint a kicsik után a felnőttek is megkapják legalább a diftéria, valamint a tetanusz elleni injekciót.