Gyerekmentés vagy csempészet Haitin?
A Haitin dolgozó orvosok, köztük nagy számban külföldi segélyszervezetek képviseletében érkezettek is sürgették a szállítások felújítását. A washingtoni Fehér Ház szóvivője szerint az amerikai orvosi személyzet eddig már 23 ezer pácienst kezelt. Döntés született egy újabb, 250 ágyas, az amerikai hadsereg működtette sátorkórház felállításáról is.
Három héttel a földrengést követően 170–200 ezer főre teszik a halottak számát, és több mint egymillióra az olyan túlélőkét, akik elvesztették otthonukat, és továbbra sem jutnak kellő mennyiségű élelmiszerhez, ivóvízhez – jelentette tegnap az AFP. Jean-Max Bellerive haiti kormányfő felhívásában a külvilágtól további kétszázezer sátrat kért. Mint a CNN-nek nyilatkozva elmondta, eddig 3500 sátor érkezett, miközben százezrek kényszerülnek az utcákon aludni. Az ENSZ segélyszervezetei szerint pedig járványok jelei mutatkoznak, a tömeges védőoltáshoz pedig oltóanyagra van szükség.
A bűnözést, fosztogatásokat sem sikerült felszámolni. Ugyanakkor a segélyosztás körülményei sokat javultak, annak köszönhetően, hogy a Haitira érkezettmintegy hétezer amerikai katona egy része megtámogatta az ENSZ kéksisakosainak munkáját. Az élelmiszerosztást koordináló ENSZ World Food Program most arra a gyakorlatra tér át, hogy a családok nőtagjainak adnak utalványt, nehogy a férfiak eladják a kapott csomagot. Ugyancsak súlyos probléma az oktatás feltételeinek újrateremtése. A UNICEF becslése szerint csupán a fővárosban az iskolák háromnegyede dőlt össze a földrengéskor.
A UNICEF és a Vöröskereszt tíz napja riadóztatott, hogy értesüléseik szerint a kaotikus állapotokat embercsempészek kezdik kihasználni. Haitin már a földrengést megelőzően is ezrekre becsülték az árva vagy elhagyott gyerekek számát. A haiti hatóságok szombaton őrizetbe vettek tíz amerikai állampolgárt –valamennyien Idaho állambeli baptista karitatív szervezetek tagjai –, akik autóbuszon 33 gyereket akartak átvinni a Dominikai Köztársaságba megfelelő engedély nélkül. A csoport vezetője, Laura Sillsby egy port-au-prince-i börtöncellából azt nyilatkozta, hogy ők éppen hogy a gyermekcsempészet ellen küzdenek, és segíteni akartak a gyerekeken. Az SOS Children’s Village képviselője, Patricia Vargas viszont azt mondta, hogy a 2 hónapostól a 12 éves korú gyerekekig többnek is vannak szüleik. Jeanne-Bernard Pierre illetékes miniszter közölte, kivizsgálják azt is, hogy a gyerekeket elloptáke, vagy szüleik bízták az amerikaiakra. A haiti kormány jelenleg azoknak az árváknak az elszállítását engedélyezi, akiknek az örökbefogadási eljárása a földrengés előtt kezdődött. Az AP szerint a haiti és amerikai illetékesek arról tárgyaltak, hogy az emberkereskedelem vádjával őrizetbe vett amerikaiakat kitoloncolnák az Egyesült Államokba, ahol lefolytatnák perüket.
Újabb erős földrengésre kell felkészülni Haitinak – Eric Calais, az Indiana állambeli Purdue Egyetem geofizikusprofeszszora szerint. Július 12. óta több mint ötven utórezgés történt, közülük egy 5,9-es erősségű. A professzor szerint a földmozgások akár hónapokig is eltarthatnak, s előfordulhat ismét nagy erősségű. (Reuters)