A nőkért is dolgozik a spanyol elnökség
– Vitathatatlan, hogy a középtávú célokat felváltotta a rövid távú válságkezelés –mondta lapunknak az államtitkár. Persze ahány ország, annyi gazdaságpolitika, de az uniónak meg kell próbálnia összehangolnia a „kitörési stratégiákat”. – A monetáris unió már megvalósult, de sajnálatos módon a gazdasági még nem. A spanyol elnökség erre törekszik majd, hiszen van már egy közös piacunk, egy csónakban evezünk – hangsúlyozta.
A rossz hír, hogy 2010-ben továbbra is pénzt kell pumpálni a gazdaságokba – persze ott, ahol ezt a korábbi költségvetési politika megengedi. Spanyolország viszonylag jó helyzetben van. Igaz, a teljes építőipar összeomlott, a munkanélküliség pedig rekordokat dönt, a külső adósság azonban még mindig 20 százalékkal alacsonyabb, mint az európai átlag. – Másutt, például Magyarországon, további költekezésre nincs lehetőség – ismeri el. Itt a stabilitást kell helyreállítani. A valószínűsíthető magyar kormányváltással kapcsolatban azonban nem aggódik: a spanyol–belga–magyar közös elnökség programját olyan részletesen előkészítették, hogy abból nehéz lenne „kilépni”.
– A Zapatero-kormány mindemellett azt is szeretné, ha előrelépés történne Európában a nemek közti egyenjogúság kérdésében és a nők elleni erőszak visszaszorításában. Ez már a lisszaboni szerződésből ered, amely megfogalmazza az európai állampolgárság gondolatát. Ha például valakit bántalmazott a házastársa az egyik EU-tagállamban, és a bíróság elrendelte a védelmét, azt ugyanúgy védeni kell egy másikban –magyarázza Garrido.
A társadalmi kérdések efféle megközelítéséig nagy utat tett meg a korábban konzervatív és mélyen katolikus Spanyolország. A madridi szocialista kormány az egyneműek közti házasság engedélyezésével, az abortusz liberalizálásával olyan jogokat biztosít saját állampolgárainak, amelyek még európai szinten is ritkák. – A diszkrimináció elleni harc nem a Zapatero-kormány ötlete, ezt a spanyol társadalom követeli ki. Fontosnak tartjuk, hogy megszűnjön az, hogy a nők még mindig kevesebbet keresnek, mint a férfiak. És igenis beszélni kell a „családi terrorizmusról”, a nők elleni erőszakról, amivel még több európai ország sem szívesen szembesül. A spanyol társadalom is nagy utat tett meg, és sokat köszönhet Európának, 24 évvel ezelőtti csatlakozásának az európai közösséghez. Ebből szeretnénk most valamit visszaadni – mondja az államtitkár.