Új brüsszeli „lakást” kapott a magyar elnökség
Hat éve nyílt meg Magyarország állandó EU-képviseletének irodaháza Brüsszelben, és jövőre már az elnökségi feladatokat is el kell látni hat hónapon át – mondta hétfőn Balázs Péter külügyminiszter, bemutatva a második (igaz, ideiglenes) épületet is. A kétezer négyzetméteres irodaház bérlését a 2011 első felében betöltendő EU-elnökség teszi szükségessé. A jelenleg nagyjából százfős létszám megduplázódik, és a főhadiszállás épülete a rue de Treves 92–98. alatt már nem lenne alkalmas a további szakértők befogadására. Akik a féléves időszakra fokozatosan érkeznek, csak 2011 közepéig maradnak, és az irodaházat is csupán tizennégy hónapra bérli a magyar kormányzat.
Az uniós kiadásokat nem érintik a költségvetési megszorítások, és a közbeszerzési eljárások átmeneti leállítása sem vonatkozik az elnökségi előkészületekre. Az EU-tagságból fakadó kötelezettségnek eleget kell tenni, de Balázs Péter érzékeltette, hogy ez nem egyenlő a pénzszórással sem.
Éppen ezért csak annyi szakértő jön ki Brüsszelbe dolgozni, amennyire feltétlenül szükség van. A többiek az alig kétórás repülőutat naponta kétszer is megteszik, ha dolguk akad az EU központjában: nem feltétlenül szükséges, hogy állandóan itt legyenek. Az irodabérlet ára is kedvezőnek látszik Brüsszelben, négyzetmétere 180 euró évente. Az ötszintes épület éves bérleti díja 95 millió forint, ehhez adódik még két hónapnyi költség. A felújításra 90 millió forintot kellett fordítani, a hazai közbeszerzési eljárás keretében. Az épületre azért is esett a választás, mert néhány perce fekszik csak a főhadiszállástól: innen át lehet sétálni a rue d’Arlon 108-ba. Ahová elsősorban a mezőgazdasággal, a versenyképességgel és a közlekedéssel foglalkozó szakértők költöznek át vagy be.
A külügyi tárca vezetője sejteni engedte: a magyar EU-elnökségi felkészülés szempontjából ugyan szerencse, hogy a parlamenti választásokon még áprilisban átesik az ország, és így aligha kerülhet olyan helyzetbe, mint Csehországban, amely „menet közben” cserélt kormányt (ami meg is látszott a cseh elnökség teljesítményén). Ám jó lenne – sugallta Balázs Péter –, ha a szakértői csapat is érintetlen maradna, mert később nehéz lesz már bekacsolódni a munkába, és kevés idő marad az ügyek átvételére.
Akik már itt dolgoznak, és akik a következő hetekben-hónapokban érkeznek Brüsszelbe, lényegében elnökségi szemmel követik az eseményeket. A lisszaboni szerződés életbe lépése nyomán hármas elnökség kezdte meg a működését januárban: spanyolok, belgák és magyarok szoros együttműködésben viszik az ügyeket. De most fél éven át a spanyolok vezetik az összes ülést – kivéve persze a külügyminiszteri, illetve az állam- és kormányfői eszmecseréket, hiszen az unió nak most már van elnöke és külügyminisztere.