„Fotós vagyok, nem terrorista!”
Mint londoni tudósítónk írta, a törvény szerint a rendőri beavatkozás jogszerűen csak alapos gyanú esetén alkalmazható stratégiai fontosságú helyszíneken, például potenciális célpontnak számító repülőtereken. Ezzel szemben a biztonsági erők idegenforgalmi látványosságok és középületek előtt is megállítják és megfélemlítik a fotósokat, nemcsak a hivatásosokat, hanem akár a híresen buzgó japán turistákat is.
A terrorizmus elleni törvény vonatkozó 44. paragrafusának vitatott értelmezése az Európai Emberi Jogi Bíróság szerint is illegális akció, mert a rendőri fellépés esetleges és véletlenszerű, amennyiben nem konkrét veszélyt hiúsít meg. Az esetek nem egyediek, a legfrissebb adatok szerint 2008-ban több mint 117 ezer embert állítottak meg és kutattak át. Fekete és ázsiai személyeket négyszer akkora arányban szemeltek ki maguknak a rendőrök, mint fehéreket.
A Northwest Airlines légitársaság járata elleni merényletkísérlet a briteknél is megkongatta a vészharangot. Alan Johnson belügyminiszter elmondta: jelenleg a negyedik legmagasabb fokozatú –„súlyos” – terrorfenyegetettségi szintet léptették életbe. Vagyis több mint valószínűnek tartják, hogy terrorcselekményre kerül sor az Egyesült Királyságban – írta a BBC.
Gordon Brown brit miniszterelnök a múlt héten egy sor új óvintézkedést jelentett be a det roiti járat karácsonyi merényletkísérlete nyomán. A „csomag” magába foglalja a közvetlen jemeni járatok felfüggesztését és a repülési biztonság teljes felülvizsgálatát is.
Eközben az al-Dzsazira hírtelevízió által közzétett videóban ismét hírt adott magáról Oszama bin Laden, aki a detroiti gép elleni merénylet szülőatyjaként tünteti fel magát. Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat vezére ismét figyelmeztette az Egyesült Államokat: a támadásoknak mindaddig nem lesz vége, ameddig az USA támogatja Izraelt. A videó eredetiségét még vizsgálják.