Utasletapogatás feltételekkel
A müncheni riadó nyomán Thomas de Maiziere német belügyminiszter a reptéri biztonsági ellenőrzések felülvizsgálatát jelentette be. Karácsonykor az Amszterdam–Detroit járaton utazó nigériai férfi nem tudta működésbe hozni azt a bombát, amit ruhájába rejtve csempészett a fedélzetre. A meghiúsult merénylet nyomán biztonsági szakértők a légi utasokat „meztelenségig levetkőztető” testszkennerek alkalmazását sürgették.
Az Egyesült Államokban egyre több reptéren bevetett testszkennerek ügye Európát viszont alaposan megosztja. A britek, a hollandok, a franciák és az olaszok késznek mutatkoznak tesztelni azokat, a németek és a spanyolok viszont tartózkodóak. Elsősorban azért, mert szerintük az utasok intim szféráit is megjelenítő felvételek sértik a személyiségi jogokat. A németek most felvetették, hogy az utasok önkéntes alapon próbálhassák ki a szkennereket.
A testszkennerek hivatalosan nem szerepeltek az EU-belügyminiszterek toledói tanácskozásának napirendjén, a reptéri biztonság azonban igen. Különösen hogy eljött Janet Napolitano is. Az amerikai belbiztonsági tárca vezetője cáfolta, hogy Washington nyomást gyakorolna az EU-ra a testszkennerek bevezetése érdekében. Mint mondta, az USA nem kíván egységes, s ezért könnyebben kijátszható reptéri biztonsági ellenőrzési rendszert.
A berendezések „változatossága” megnehezíti a terroristák dolgát, ugyanakkor a technológia fejlődésével a berendezések egyre kevésbé lesznek „tolakodóak”. Toledóban megegyeztek az utasadatok feljavított cseréjéről. Állítólag a detroiti támadót is kiszűrhették volna, ha időben sikerül összegyűjteni azt a többtucatnyi utasadatot, amit a légitársaságoknak az USA-ba tartókról kell továbbítaniuk az amerikai hatóságoknak.