Port-au-Prince-ben teljesen összeomlott a közigazgatás, nincs benzin, nincs telefon
Az emberek türelmetlensége érthető, hiszen immár egy hét telt el a 7-es erősségű, pusztító földrengés óta, s iszonyatosan lassan működik a segélyezés. Azért nagy a baj, mert Port-au-Prince-ben teljesen összeomlott a közigazgatás. Nincs elég benzin az autókhoz, nem működnek a telefonvonalak. - Ilyen tragikus helyzetet még nem láttam - állítja Szilágyi, aki pedig már tíz éve vesz részt hasonló mentésekben világszerte.
Az emberek türelmetlenek, egymást tapossák az utcákon, tereken, ha érkezik egy segélyszállítmány. Szerencsére az utóbbi 24–48 órában egyre több ENSZ-békefenntartót lehet az utcákon látni – reménykedik Szilágyi. Ennek ellenére a hírügynökségek kedden közölték, hogy a vöröskereszt beszüntette a segélyosztást a főváros egyik körzetében, amíg munkatársai biztonságát nem tudja garantálni az országban.
A kórházban, ahol a magyar baptista mentőcsoport egyik része dolgozik, egészen más a helyzet. Itt a súlyosan sérült betegek hozzátartozói is nyugodtan várakoznak, akár egy-másfél napot is, talán mert itt nagyobb biztonságban érzik magukat, mint az utcákon. Naponta 80–100 műtétet hajtanak végre, sajnos rengeteg végtagot kell amputálni, mert a földrengésben sérültek túl későn jutottak el a klinikára – akár több napot is a romok alatt töltöttek –, így a csonttöréseik, sebeik elfertőződtek – mondja Szilágyi.
A múlt pénteken érkezett magyar baptista mentők másik része mozgó csoportként a főváros peremkerületeit járja. Elindult már Budapestről a baptisták második mentőcsoportja is, várhatóan ma délután érkeznek meg, a Dominikai Köztársaságot érintve. A Magyar Református Szeretetszolgálat egészségügyi csapata egyelőre Portau-Prince repülőterén rendezkedett be, ott kezelik a sérülteket. Az ő munkájukat az ENSZ hangolja össze a többi segélycsapatéval.
Több mint negyven nemzetközi mentőcsapat – 1700 szakember és 161 mentőkutya – dolgozik a karibi szigetországban. A segélyszervezetek közül többen is kifogásolták, sőt még a francia külügyminisztérium is, hogy a Port-au-Prince repülőterét irányító amerikai katonák gyakorta a Dominikai Köztársaságba irányítják át a segélyszállítmánnyal vagy mentősökkel érkező gépeket. Szilágyiéknak is ez volt a sorsa múlt csütörtökön. A remények szerint az elkövetkező 24 óra folyamán a fővárosban meg tudnak nyitni hat további egészségügyi intézményt.
A magyar Baptista Szeretetszolgálat néhány napja programot indított, amelynek keretében – havi háromezer forintos adománnyal - jelképesen örökbe lehet fogadni egy árván maradt haiti gyermeket. Gyűjtőakciót szervez a földrengés áldozatainak megsegítésére a katolikus Caritas, a ferences szerzetesrend, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Református Szeretetszolgálat is. Közös segélyvonalat indít a haiti mentési munkák megsegítésére a Pannon, a T-Mobile, a T-Home és a Vodafone.