Milliárdos jobboldali elnöke lesz Chilének
A leendő elnök a győzelmet köszöntő beszédében „egységre” szólította fel valamennyi politikai erőt, hogy ledöntsék a Pinochet-diktatúrától örökölt elválasztó falakat, és így a chilei gazdaság még eredményesebb lehessen. (Chile – főleg réz- és gyümölcsexportjával – Dél-Amerika egyik legsikeresebb gazdasága Brazília mellett, idén januártól a fejletteket tömörítő OECD tagja lett.)
A jobboldal fél évszázada, 1958 óta most kerül első ízben alkotmányos úton hatalomra Chilében. Az Allende baloldali kormányzatát megbuktató Pinochet-diktatúra (1973–1990) után ugyanis a széles középbal koalíció, a Concertación adott egymást követően négy elnököt. Ezek a kormányok szociális programjaikkal javítottak a szegények helyzetén, ám nem nyúltak a liberális piacgazdasági modellhez, amelyet Pinochet idején honosítottak meg. Sebastian Pinera, aki másodszor indult elnökválasztáson, igyekezett elhatárolni magát a diktatúra hagyatékától, és a Koalíció a változásért nevű pártszövetséget a centrum felé „manőverezni”, ám választóinak nagy része így is a Pinochet iránt nosztalgiát táplálókból került ki.
A 60 éves Sebastian Pinera – akinek apja Chile nagykövete volt Belgiumban, majd New Yorkban az ENSZ-nél – a Harvard Egyetemen végzett közgazdaságtant. A Forbes magazin rangsorában a világ 701. leggazdagabb üzletembere, s mint a The Miami Herald írja, vagyonát kétmilliárd dollárra becsülik. A nyolcvanas években ő honosította meg a hitelkártyákat, és alapította meg az első beruházási bankot Chilében.
Jelenleg számos vállalatot birtokol, van kereskedelmi tévéadója, résztulajdonosa a LAN nemzeti légitársaságnak, miként a legnépszerűbb chilei focicsapatnak, a Colo-Colónak is. Most várható, hogy eladja 25 százalékos részesedését a légitársaságban, és megválik néhány más üzleti érdekeltségétől is, hogy államfőként elkerülje az „összeférhetetlenség” vádját. (2007-ben súlyos pénzbüntetést kapott, mert a LAN-Chile részvényeit „belső információ” birtokában vásárolta fel, mielőtt közzétették volna annak éves nyereségét.) Közismerten megszállottja az extrém sportoknak, így a mélytengeri búvárkodásnak. Vakációzni, miként üzleti tárgyalásaira is, saját helikopterével jár. Miközben egyik testvére, José, miniszter volt a Pinochet-időszakban, ő a diktatúra bukását követően, 1990-től lett a szenátus tagja.