Nicosia a zöld vonalon túl
A Nicosia kellős kö zepén húzódó zöld vonal, a törököket és a görögöket elválasztó ütközőzóna olykor turistalátványossággá szelídül. A város más részein tapasztalt katonai szigor egyes pontokon megenyhül, kilátókat építettek, s az erre járók görög fegyveres őrök biztosítása mellett nézhetnek át a túloldalra. Sőt, az egykori nico siai sétálóutca, a Ledra 2008-ban megnyílt, s aki akart, át is sétálhatott a kettéosztott főváros török oldalára. De kevesen éltek a lehetőséggel. Nem biztonságos, odaát nincs semmiféle konzuli védelem - mesélték a kalandos kedvűek. Úgyhogy a legtöbben ma is megelégszenek a kilátókról szemük elé táruló látvánnyal: hanyatt dőlt házfalak, vaksin pislogó, kivert ablakok, leomló vakolat, gazzal felvert, egykori járda. Ez itt a senki földje. Egy utcasor Nicosia szívében, amelyre negyedszázada sem görög, sem török ciprióta nem teheti a lábát. A külföldi újságíró előtt azonban, igaz, hoszszas utánajárást követően, feltárult az ENSZ, köztük magyar békefenntartók által őrzött ütközőzóna szögesdrót kerítése. A különleges engedély birtokában lehetővé vált zöldvonal-túra azonban inkább szomorúságával keltett hatást. Egyutcányi dráma. Európa ma már egyetlen fővárosa, amelyet kettéoszt a katonai megfigyelőpontok sorfala. Balra a görögöké, jobbra a törököké. Köztük az ENSZ kéksisakosai járőröznek.
Belépünk Nicosia egykor talán legforgalmasabb belvárosi utcájába. A járdát szegélyező, ölig érő fűben gyík surran, vipera tekereg, kóbor kutyák és macskák andalognak álmosan. Jobbra egy kivert ablakú épület, valaha jó nevű iskola volt. A 70-es évektől, a török–görög torzsalkodás kezdetétől aztán ENSZ-katonák lakták, kanadai bázis lett. 1974-ben, a megszállás előestéjén egy török tiszt kopogtatott be a hajdani iskola ablakán, s közölte az ott lakókkal: tíz percük van a hurcol kodásra, itt ugyanis pillanatokon belül nagy csetepaté lesz. Igaza lett. A másnapi lövöldözésben ezen a ponton sokan odavesztek. Szerencsére az azóta sem csillapodó vitát ma már nem kísérik napi incidensek. Az 1989-es megállapodás értelmében ugyanis mindkét szemben álló fél alakulatait visszavonták, az őrszemek már csak távcsővel látják egymást, de széles mozdulatokkal olykor még ma is üzengetnek, hogy a másik miféle szívességet tehet nekik.
Annuska háza a zöldvonaltúra egyik legismertebb pontja. Az idős hölgy esete a nemzetközi sajtót is bejárta, hiszen évekig élt az ütközőzónában. Mivel a házak bejáratai a senki földjére nyíltak, az ajtókat, ablakokat be kellett falazni, s a párhuzamos utcára új ajtókat-ablakokat nyitni. Annuska azonban ragaszkodott az eredeti bejárathoz, így aztán ha vásárolni szottyant kedve, azt előre jeleznie kellett a körzet ENSZ-parancsnokának, aki kíséretet adott mellé. Annuska családja hazafiatlannak tartotta ezt a cselekedetet, és megszakított vele minden kapcsolatot. Az idős hölgyet végül az ENSZ-békefenntartók „adoptálták”, gondozták, s amikor a 90-es évek elején elhunyt, ENSZ-temetést kapott. A zöld vonalon belül azóta civilek nem nagyon járkálhatnak. Hacsak nem különleges engedéllyel.
Vitatott "falkerítés" 1100 kilométer hosszan