Egyiptom felé is kerítést épít Izrael

Harapófogóba szorulhatnak a Gázai övezetben élő palesztinok, és a területet irányító Hamasz radikális mozgalom. A hétvégén Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő döntött arról: korszerű megfigyelőrendszerrel ellátott kerítést telepít Izrael az Egyiptommal közös határára, hogy távol tartsa az országtól az illegális bevándorlókat és a terroristákat.

A rendőrség szerint naponta 100-200 afrikai jut be illegálisan Izraelbe a Sínai-félszigeten keresztül. Az izraeli belügyminisztérium adatai szerint mintegy 300 ezer külföldi tartózkodik illegálisan Izraelben. Netanjahu hangsúlyozta, hogy a zsidó állam továbbra is befogad menedékkérőket a konfliktusövezetekből, azt viszont nem engedi meg, hogy illegális munkavállalók lepjék el az országot.

A mintegy 250 kilométer hosszú egyiptomi–izraeli határ mentén jelenleg szögesdrót húzódik, és a számos illegális bevándorló, menedékkérő vagy éppen drogcsempész könnyedén átjut rajta. Az új kerítést két év alatt húzzák fel, ám csak a Gázai övezettől nyugatra nyúló 50 kilométeres, és Eilat üdülővárostól keletre található szintén 50 kilométeres szakaszon. Az építkezés költsége így is 270 millió dollárra rúg.

Izrael gyakran vádolja azzal Egyiptomot, hogy nem törődnek a határ védelmével, noha az egyiptomi rendőrség rendszeresen tüzet nyit illegális határátlépőkre, tavaly húsz embert megölve közülük. Egyiptomi illetékesek egyébként annyit mondtak el a tervezett kerítésről: izraeli belügy, amíg izraeli földön halad.

Egyiptom novemberben kezdte el egy földalatti kerítés építését a Gázai övezettel határos, 14 kilométeres határszakaszon. Egyiptomot is aggasztja, hogy egy iszlamista (méghozzá Hoszni Mubarak egyiptomi elnök uralkodását bíráló Muszlim Testvériség szervezetből kinőtt) mozgalom vert gyökeret a szomszédban. A határt végleg 2007-ben, a Hamasz hatalomátvételekor zárták le. A palesztinok azóta az egyiptomi–gázai határ alá ásott alagutakon próbálnak meg élelmiszerhez, benzinhez, mindenféle termékhez jutni. Az üzletből sokan meggazdagodtak az övezetben: állítólag naponta egymillió dolláros a forgalom, és 15 ezer embernek adnak munkát az alagutak. Mindeközben a Hamasz alagútjain fegyvereket és pénzt csempésznek be, sőt a radikális szervezet megadóztatja a „kereskedelmi” alagutakat. Egyiptom 15 méter mélyen fúrja a kerítést. Tavaly a Népszabadság tudósítójának egy 13 méter mély alagutat mutattak palesztinok az övezetben, de állítólag a Hamasz alagútjai mélyebben futnak. Mindenesetre a Hamasz – mely 2008-ban már átszakította az egyiptomi–gázai határon álló kerítést, amikor is több mint félmillió gázai palesztin özönlött át Egyiptomba vásárolni – különböző arab államoknál kampányol, hogy ítéljék el Egyiptomot a kerítés építése miatt.

Izrael szerint a Hamasz az elmúlt évben Iránból nagy hatótávolságú rakétákhoz és orosz gyártmányú rakétavetőkhöz jutott az alagutakon keresztül. Az ezek ellen is védekező izraeli Vaskupola (Iron Dome) rakétaelhárító rendszer állítólag májusra készül el. A Vaskupolától és az újabb kerítésektől Izrael azt várja, hogy sikerül a Hamaszt mérsékletre, engedményekre kényszeríteni. Izrael emellett évek óta építi a Ciszjordániától elválasztó kerítést is, amely Jeruzsálem körül nyolc méter magas betonfallá merevedik. A tervezett 670 kilométeres kerítésnek eddig a felét építették meg.

Hamasz biztonsági őr az egyiptomi drótkerítés gázai oldalán
Hamasz biztonsági őr az egyiptomi drótkerítés gázai oldalán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.