Dél-Afrika a focivébétől várja a csodát

Visszakerültünk a társasjáték első kockájára, mindent kezdhetünk elölről – írta egy dél-afrikai napilap, a Sowetan tegnap publicisztikájában arra utalva, hogy a togói futballválogatott megtámadása után Dél-Afrikának újra meg kell győznie a világot arról, hogy a csapatok és a nézők is biztonságban lesznek a nyáron megrendezendő világbajnokság idején.

Eddig sem az volt a kérdés, hogy elkészülnek-e vajon a stadionok időben, hanem az, hogy garantálni tudják-e a hatóságok a 4-500 ezer látogató biztonságát. Dél-Afrika így továbbra is kénytelen azt bizonygatni, hogy mindent megtesz, amit kell (a négy helyszínen közel ötvenezer rendőr teljesít majd szolgálatot), és most már azt is, hogy Angola és Dél-Afrika földrajzilag és gazdaságilag egyaránt távol áll egymástól. A kritikusok pedig azonnal kontráznak: szakadár terroristacsoportok ugyan nincsenek Dél-Afrikában, de naponta 50 gyilkosság történik, a módosabbak elektromos kerítéssel és fegyveres őrökkel védett lakóparkokban laknak. Nem felejtik el a 2008 májusában több mint 60 halálos áldozatot követelő idegenellenes zavargásokat sem.

A New York Times tudósítása szerint az ez utóbbit kiváltó feszültségek ráadásul újra éleződnek. Ennek oka az, hogy a gazdasági válság miatt tavaly (17 év óta először) a gazdaság nem növekedett, a munkanélküliség pedig 25 százalékosra nőtt. A lakosság egytizede még mindig nyomornegyedekben lakik, a társadalmi különbségek pedig egyre mélyülnek. Sokan még mindig a külföldieket (főleg zimbabweieket) vádolják azzal, hogy elvették a munkájukat. Jacob Zuma, a tavaly tavasszal beiktatott elnök azt ígérte, félévenként félmillió munkahelyet teremt. Ezt azonban nem sikerült teljesítenie.

A világbajnokságra most sokan csodaszerként tekintenek, amely minden problémát egy csapásra megold, a világnak pedig bebizonyítja, hogy érdemes odautazni és ott befektetni. – Ez a legfontosabb év 1994 óta az országunk számára – mondta újévi köszöntőjében a dél-afrikai elnök. Az, hogy Zuma az apartheid végével állítja párhuzamba a focivébé megrendezését, jól érzékelteti, hogy milyen várakozással tekint az ország a világméretű sportesemény megrendezése elé. Szakértők azonban figyelmeztetnek: a sok új stadion lehet, hogy csak gondot fog okozni a vb befejeződése után, és azt sem garantálja semmi, hogy az általa teremtett állások meg is maradnak a későbbiekben.

Az angolai hatóságok őrizetbe vettek két embert a lázongó Cabinda enklávéban annak gyanújával, hogy részük volt az Afrika Kupára érkező togói futballválogatott busza elleni, halálos áldozatokat is követelő pénteki fegyveres támadásban – közölte hétfőn az angolai állami rádió. A két személy a Cabinda Enklávé Felszabadítási Frontjának (FLEC) tagja, amely több mint harminc éve vív harcot a terület elszakadásáért Angolától. Mindeközben hivatalosan is kizárták a togói labdarúgó-válogatottat az Angolában zajló Afrika Kupáról, mert nem áll ki Ghána ellen a 19.30 órára kiírt első csoportmérkőzésén. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.