A republikánusok katonai bíróság elé állítanák a nigériai merénylőt
Úgy vélte: az USA már nagy árat fizetett a polgári szövetségi bíróság előtti perekért: hasznos információk vesztek el, források és módszerek kompromittálódtak. – Vajon ha (Oszama) bin Laden lett volna a gépen, neki is felolvasnánk a Miranda-jogokat, és polgári bírák elé idéznénk? – tromfolt Jim De-Mint, szintén ellenzéki szenátor. Ám, mint a csütörtöki The New York Times rámutat, a nigériai fiatalembernek fel sem olvasták e jogait, miután leszállították a Northwest Airlines Amszterdam–Detroit járatáról, és őrizetbe vették. Az amerikai krimisorozatok hazai nézői számára is ismerős mondatokat („Jogában áll hallgatni” stb.) egy 1966-os legfelsőbb bírósági döntés nyomán kell ismertetni a gyanúsítottal, emlékeztetve őt, hogy az ötödik alkotmánykiegészítésből fakadóan nem köteles önmaga ellen vallani. Márpedig Abdulmutallab terhelő vallomást tett magára.
Bírálat érte az adminisztrációt amiatt is, hogy Abdulmutallab 30 órával az őrizetbe vétele után kirendelt ügyvédet kapott. Egy fellebbviteli bíróság éppen most állapította meg, hogy az elnök háborús felhatalmazása erősebb a habeas corpus jogánál – vagyis vádemelés nélkül is fogva lehet tartani terrorcselekménnyel gyanúsított személyeket –, de az ezt megalapozó legfelsőbb bírósági döntés szerint fogva tartásuk miatt viszont bíróhoz fordulhatnak.
Az égési sérüléseiből gyógyuló nigériai óvadéki meghallgatása pénteken esedékes Michiganben. A hatpontos vádirat alapján életfogytiglani börtönt kockáztat, de az ügyészek és az ügyvéd is felhasználja várhatóan a vádalkuból adódó mozgásteret. Ezt John Brennan, a helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó is megerősítette. A kérdés, hogy mennyit tud még a merénylő.
Források szerint részletesen beszámolt róla, hogy kitől kapta a robbanóeszközt és Jemenben miként képezték ki annak használatára, de egy idő után „elhallgatott”. A vádirat egy új érdemi elemet említ: nemcsak nitropentát, azaz robbanó salétromsavészter volt az alsóneműjében, hanem a 2005-ös londoni metrórobbantásban is használt aceton-peroxid (TATP) is.
Lemondott a szlovák határrendőrség vezetője
A Dublinba juttatott szlovák bomba miatt tegnap lemondott Tibor Makó, a szlovákiai határrendőrség és az idegenrendészet parancsnoka. Robert Kalinák belügyminiszter ugyanakkor nem lát okot arra, hogy ő maga is távozzék a posztjáról. Robert Fico közleményben hozta nyilvánosságra, hogy a belügyminiszter továbbra is teljes mértékben élvezi a kabinet és az ő bizalmát. (Sz. J. P.)