Obama keményen bírálta a titkosszolgálatokat
– Nem információszerzési mulasztás volt ez, hanem a már rendelkezésünkre álló információ integrálásában és megértésében bekövetkezett mulasztás. A gikszer katasztrofálisnak bizonyulhatott volna. Elkerültük a golyót, de csak épphogy. Ez elfogadhatatlan: nem fogom megengedni – mondta az amerikai elnök, hozzátéve: nem kér a szolgálatok egymásra mutogatásából sem.
Obama konkrét ajánlások kidolgozását sürgette arra, hogyan lehet elkerülni: a jövőben bárki is olyan közel jusson egy több száz élet kioltására alkalmas terrorcselekményhez, mint a nigériai Umar Farouk Abdulmutallab, aki ügyetlenül próbálta működésbe hozni a robbanószerkezetet egy Amszterdam–Detroit-járat fedélzetén. Abdulmutallab eseté ben apja is leadta a drótot az amerikaiaknak fia radikalizálódásáról, a jemeni telefonlehallgatásokból pedig az „Umar Farouk” és „a nigériai” utalások is jobban ráirányíthatták volna a figyelmet, ám az Országos Terrorelhárítási Központ nem találta elég értékesnek az információt ahhoz, hogy továbbítsa az FBI terroristákat szűrő részlegéhez.
Ezért például azt sem tudták, hogy a fiatalember érvényes amerikai vízummal rendelkezik, vagyis gépre szállhat. – Megértettük (az elnök szavait) – mondta Dennis Blair, a nemzeti hírszerzési igazgató. Dennis McDonough, a nemzetbiztonsági tanács stábfőnöke szerint nem annyira információmegosztási problémáról van szó, hanem arról, hogy a „füleseket” nem értékelték ki megfelelően.
A The Washington Post úgy tudja: Abdulmutallabbal, akinek vízumát most visszavonták, és pénteken lesz az óvadéki meghallgatása Michiganben, a hatóságok vádalkut akarnak kötni. A rövidebb börtönbüntetésért cserébe minden bizonnyal a jemeni al-Kaidáról, megbízóiról várnak in for máció kat. Obama egyébként felfüggesztette a jemeni foglyok hazatelepítését Guantánamóról, tovább lassítva ezzel a fogolytábor felszámolásának folyamatát. Elnöksége csaknem egy éve alatt mindössze 44 őrizetes helyzete rendeződött a 242-ből, akiket a Bush-adminisztrációtól örökölt. A most is a kubai támaszponton lévők csaknem fele jemeni. Kedden egy washingtoni fellebbviteli bíróság éppen egy jemeni fogoly – a tálibok egy szakácsa – ügyében kimondta: az elnök háborús felhatalmazása a nemzetközi hadijognál is erősebb jogi norma. Ez azt jelenti: az amerikai kormány nem köteles a habeas corpus jogintézményének engedve szabadon bocsátani azokat, akiket terrorcselekmény elkövetésével gyanúsít, de nem tudott egyelőre vádat emelni ellenük.