Szanaa a szomáliai úton
A tekintélyes amerikai Foreign Policy folyóirat és a Fund for Peace kutatóintézet tavaly a legveszélyeztetettebb országok közé, a szintén a szakadék szélén egyensúlyozó Kamerun és Guinea mögé helyezi Jement, több okból is. Egyfelől a bukott államok listáját szinte „behozhatatlan” előnnyel vezető Szomáliából tavaly mintegy kétszázezer ember menekült a rettegett, kalózoktól hemzsegő Ádeni-öblön keresztül Jemenbe, amely tovább destabilizálta az országot. A népességrobbanás miatt a munkanélküliség az egekben, a gazdaság romokban van, s az olajárak zuhanása miatt a bevétel 75 százalékát biztosító fekete arany zsákutcába terelheti az országot, amelynek diverzifikálnia kellene bevételi forrásait és fejlesztenie más, az olajtól nem függő iparágait. A kábítószernek minősülő khatlevelek termesztéséhez felhasznált óriási menny iségű víz miatt pedig szakértők szerint Jemen lehet a világon az első ország, amely víz nélkül maradhat.
A korruptnak és gyengének tartott Szaleh vezette kormány mellett az Egyesült Államoknak is főhet a feje az utóbbi évek politikája miatt, Washington ugyanis az al-Kaida jemeni lefejezése után magára hagyta a közel-keleti országot, és inkább a korrupció visszaszorítására helyezte a hangsúlyt – írja jelentésében a washingtoni Közel-Kelet Politikai Intézet. 2003-ban a terrorizmus elleni háború egyik sikertörténete volt a helyi szervezet kiebrudalása. Egy 2006-os börtönlázadás során azonban kiszabadult az a két ember, köztük Nasir al-Vahajsi, Oszama bin Laden hű fegyverhordozója, akik ismét megszervezték a csoportot, s tavaly a Szaúd-Arábiából ide menekülő fegyveresekkel megalapították az al-Kaida arab-félszigeti ágát.
Eközben az Egyesült Államoknak most a száz egykori jemeni guantánamói fogoly repatriálása (egyben szabadon engedése) okoz fejfájást, na meg az, hogy a pakisztáni törzsi területekről a pilóta nélküli robotrepülőgépek okozta támadások miatt Jemenbe menekülő és az Irakból visszatérő terroristák egyre kézzelfoghatóbb veszélyt jelentenek. Elemzők szerint több mint kétezer jemeni harcolt Irakban, akik most új célokat keresnek. Ráadásul sok jemeni – ahogy Oszama Bin Laden apja is – Szaúd-Arábiában talált munkát, ahol gyermekeik gondolkodását már a szaúdi vahhabita, szélsőséges iszlám befolyásolta.