Elbuktak Karzai jelöltjei a parlamentben
Az elutasított jelöltek között volt Karzai két szoros szövetségese, valamint az energiaipari miniszternek jelölt Iszmail Hán, korábbi befolyásos hadúr is, aki régebben a megszálló szovjet csapatokkal, később pedig a vallási fanatikus muzulmán tálibok – 2001 végén megdöntött – rendszerével szembeni gerillaháborúban szerzett magának nevet a nyugati Herát tartományban. Jóllehet több más jelölttel együtt Hán az előző kormánynak is tagja volt, újbóli jelölését sokan vitatták; az elnök bírálói szerint Hán jelölése rávilágít arra, hogy Karzai milyen mértékben ki van szolgáltatva a „kiskirályoknak”. A parlament elutasította az igazságügyi, a kereskedelmi, gazdasági, közegészségügyi és távközlési tárca élére javasolt személyeket is. Karzai nem jelölt senkit a befolyásos külügyminiszteri tisztségre, amire magyarázatot sem adott. Egyelőre nem tudni, Karzai mikorra nevez meg új jelölteket. A parlament ráadásul most hathetes téli pihenőt tart, ezért nem valószínű, hogy az afgán kabinet a január végi londoni Afganisztánkonferenciára időben feláll.
Az ENSZ afganisztáni miszsziójának vezetője, Kai Eide tegnap figyelmeztett, hogy az országnak már augusztus, azaz a választások óta nincs működő kormánya, ami nélkül nehéz nekikezdeni az Afganisztán előtt álló mostre feladatok megoldásához. Karzai egy hónappal beiktatása után nevezte meg a kabinet tagjait. A társaság elég vegyes lett, hiszen az elnök rengeteg embernek ígért posztot a kampány során támogatásukért cserébe, emellett ki kellett elégíteni a nyugati támogatóit és a hadurakat is. Úgy tűnt, utóbbiak elégedettek is a jelöltekkel.
Ám az elnök által nyolc éve hanyagolt parlament most úgy döntött, megmutatja Karzainak, hogy mostantól másféle kormányzási stílusra kell számítania. Karzai ellenfele az elnökválasztáson, Abdullah Abdullah nagyobb szerepet kívánt szánni a parlamentnek a kormányzásban, s javasolta a kormányfői poszt visszahozatalát. Elemzők is úgy vélik, Karzai „királyságának” kiépítését egy erősebb parlamenttel lehetne ellensúlyozni.
Eközben közelednek a parlamenti választások is: Daud Ali Nadzsafi, az afgán választási bizottság elnöke bejelentette, hogy május 22-re tűzik ki a törvényhozási választásokat.
Pokolgépes merényletben szombaton meghalt a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) hét alkalmazottja. A Pakisztánnal határos Hoszt tartományban egy amerikai bázison egy robbanómellényt viselő öngyilkos merénylő – a tálibok szerint egy az afgán hadseregbe beépült emberük – ölte meg a hírszerzőket. A CIA 1983 óta nem szenvedett ilyen súlyos veszteséget egy nap alatt. A Chapman bázison egy tartományi újjáépítési csoport (PRT) is működik. A PRT-k feladata lenne a fejlesztési feladatok ellátása is. Mivel a CIA-ügynökök ráadásul nem is a NATO-nak, hanem közvetlenül a Pentagonnak jelentenek, a katonai szövetségből is, de főleg a civilek oldaláról sokan aggasztónak tartják a hírszerzők jelenlétét a PRT-kban. (MTI/New York Times)