Muszavi: Irán súlyos válságban van
Muszavi – akinek határozott kiállása eddig is az egyik fő katalizátora volt az Mahmud Ahmadinezsad elnök újraválasztását kifogásoló reformista ellenzék megmozdulásainak – hangsúlyozta, hogy az ő, esetleg a másik ellenzéki vezető, Mehdi Karubi „letartóztatása vagy meggyilkolása” nem fogja elcsitítani az elégedetlenséget Iránban, amely „súlyos válságban” van. Mint írta, „nem félek meghalni a nép követeléseiért”. Figyelmeztette egyben a keményvonalas vezetést, hogy „a durva támadások felkelést fognak kiváltani az országban”.
Az ellenzéki vezető megnyilatkozása öt nappal azután került fel az internetre, hogy az Iránban megújult ellenzéki megmozdulásokra a rendszer nagyon keményen válaszolt: lelőttek nyolc személyt, köztük Muszavi unokatestvérét az asúra, a síiták vallási ünnepe alkalmával rendezett vasárnapi tiltakozó demonstrációkor. Az elmúlt napokban a konzervatív iráni vezetés felhívására ugyanakkor országszerte a rendszert támogató, egyúttal az ellenzéki megmozdulásokat elítélő nagygyűléseket szerveztek. Egyes szónokok Mu szavi, valamint a másik volt elnökjelölt, a mérsékeltebb reformer Mehdi Karubi kivégzését követelték. Az ország legfőbb vezetőjének, Ali Hamenei ajatollahnak az egyik képviselője kedden „isten ellenségeinek” nevezte az ellenzék vezetőit, akiknek emiatt az iszlám bíráskodás, a saria értelmében halál jár. Pénteken lényegében ezt ismételte meg, a lázítóknak „kemény büntetést” követelve Ahmad Dzsannati keményvonalas vallási vezető is a teheráni egyetemen mondott beszédében, amelyet az állami rádió és a televízió is közvetített. Felszólította a bíróságokat a perek felgyorsítására azok esetében, akik „a legutóbbi zavargások „hátterében állnak”.
Az iráni hatóságok Muszavit és Mehdi Karubit azzal is vádolják, hogy kapcsolatban állnak „külföldi ellenségekkel”, így elsősorban ellenségként az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát említve, mint amelyek érdekeltek az iráni zavargásokban. Az IRNA állami hírügynökség legutóbb már azt jelentette, hogy az ellenzék két vezetője kénytelen volt elmenekülni Teheránból.
A kormányellenes tüntetések a Reuters által idézett megfigyelők szerint az iszlám köztársaság harmincéves történetének a legsúlyosabb belpolitikai válságát idézték elő. Az egy hete megújult megmozdulásokra válaszként vasárnap a rendőrség 500 személy őrizetbe vételét ismerte be, a Jaras ellenzéki weboldal szerint azóta további százakat tartóztattak le Teheránban és más iráni városokban is, így például Masdag város egyetemén csütörtökön 180 diákot. Az őrizetbe vettek között legalább húsz ismert reformpárti személyiség is van, így Muszavi három vezető tanácsadója és a sógora. Letartóztatták a világhírű Nobel-békedíjas Sirin Ebadi jogvédő nővérét, Nusin Ebadit.