Románia: viták Verespatakról

Traian Basescu nem mert újraválasztása előtt színt vallani a verespataki bányatervvel kapcsolatos elképzeléseiről, a Mircea Geoana szociáldemokrata pártelnökkel a második forduló előtt folytatott televíziós vitájában azt mondta, a külföldi szakemberek véleményezését veszi majd figyelembe. Győzelmét követően azonban a román államelnök egyik alapembere, Adriean Videanu régi-új gazdasági miniszter kijelentette: szeretné mielőbb beindítani az aranybányát, mert az jelentős hasznot hozna Romániának.

A verespataki bányaterv környezeti hatástanulmányának engedélyezési folyamatát Korodi Attila, a bukaresti környezeti tárca korábbi vezetője állította le. Döntésekor az RMDSZ színei ben politizáló Korodi figyelembe vette, hogy a romániai bíróságok sorozatos határozatai jogerősen érvénytelenné, illetve törvénytelennek minősítették a bányaprojekt engedélyezéséhez szükséges településrendezési, valamint régészeti terveket.

Emil Boc kormányfő kabinetje programjának bemutatásakor elmondta: a kormány hazai és külföldi szakértői vélemények alapján újraértékeli a verespataki bányaberuházást. Videanu és a Basescu-párt azonban köti az ebet a karóhoz. Szerintük a környezeti hatástanulmány engedélyezésének másnapjától a beruházó Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadairomán vegyes vállalat naponta egymillió dollárt költ majd munkahelyekre, illetékekre és adókra, ami fontos forrást jelentene a helyi és a központi költségvetésnek. – Éppen ezért szeretném minél hamarabb beindítani ezt a beruházást – mondta Videanu.

A bányaterv beindításának gondolata újabb tiltakozást váltott ki a romániai zöldszervezetek részéről, amelyek nyílt levélben fordultak Markó Béla RMDSZ-elnökhöz és miniszterelnök-helyetteshez. A bányatervet egyébként a Román Akadémia, mintegy 600 külföldi tudós, továbbá számos romániai és külföldi zöldszervezet is ellenzi. Az akadémia a beruházást 2009-ben „a közösségre, a környezetre és a térség régészeti leleteire” nézve katasztrofálisnak minősítette, és figyelmeztetett: objektív elemzések azt bizonyítják, hogy „a terv nem a közérdeket szolgálja, így nem igazolja a vele járó negatív hatásokat és kockázatokat sem”.

Dragos Tanase, az RMGC vezérigazgatója azonban másképp látja. Szerinte Romániának semmilyen oka nincs arra, hogy egy négymilliárd eurós bányatervet elutasítson, ha a szóban forgó projekt – amelyet neves román és külföldi szakemberek a világ egyik legkorszerűbb bányászati beruházásának tekintenek – tiszteletben tartja a romániai és az európai előírásokat.

Tanase úgy vélte, érthetetlen az ellenkezés, a hatástanulmány jegelése, miközben Verespatak térségében a munkanélküliség meghaladta a 80 százalékot, s a lakosok jelentős része alig várja a bánya beindítását. Az RMGC egyébként az elmúlt években már felvásárolta a verespataki ingatlanok több mint 80 százalékát.

A bánya engedélyeztetése elsősorban két olyan bukaresti minisztériumtól függ – a környezeti és a művelődési –, amelyek élére decemberben RMDSZ-es politikus került. Kelemen Hunor, a művelődési tárca új vezetője közölte: számára ellenszenves a bányaterv. Borbély László, aki a környezeti tárcát vezeti megerősítette, hogy csakis abban az esetben engedélyezné a tervet, ha „101 százalékban biztosra vehető”, hogy az semmilyen környezeti kárt nem okoz.

Basescu szeretné mielőbb beindítani az aranybányát, mert az szerinte hasznot hozna Romániának
Basescu szeretné mielőbb beindítani az aranybányát, mert az szerinte hasznot hozna Romániának
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.