Szerbia jelentkezett az EU-tagságra

Szerbia hivatalosan benyújtotta jelentkezését kedden az EU-csatlakozásra. Stockholmban Boris Tadics szerb államfő az unió soros elnökségét ez év végéig ellátó Svédország kormányfőjének, Fredrik Reinfeldtnek adta át a kérelmet tartalmazó okmányt.

– A mai nap történelmi Szerbia számára – jelentette ki a szerb elnök a hivatalos aktus után újságíróknak, mondván, hogy a demokrácia megteremtése óta eltelt tíz évben a szerb demokratikus erők fő célkitűzése volt, hogy bevigyék az országot az Európai Unióba. „Szerbia most készen áll arra, hogy megvalósítsa ezt a célt, reformokat valósít meg és dolgozik rajta, hogy öszszehangolja jogalkotását az EU-ban hatályos jogszabályokkal” – mondta Tadics, meggyőződését fejezve ki, hogy a következő néhány évben Szerbia teljesíteni fogja mindazon kötelezettségeit, amelyek az uniós tagság elnyeréséhez szükségesek.

A keddi lépésre közel két évtizeddel azután került sor, hogy a volt Jugoszlávia szétesett és etnikai vérontásba süllyedt, és tíz évvel azután, hogy a NATO 1999-ben Szerbia bombázásával kényszerítette ki, hogy a Milosevics-diktatúra leállítsa a koszovói szakadár erők leverésére indított háborúját.

Az elmúlt évek közeledési folyamatának felgyorsítására Brüsszel nemrég két újabb intézkedéssel bátorította a Nyugat-barát belgrádi kormányt: a hónap elején léptette életbe az EU-szerb stabilizációs és társulási egyezményhez kapcsolódó, a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat megkönnyítő ideiglenes megállapodást, december 19-ével pedig – a montenegrói és a macedón állampolgárok mellett – a szerbek számára is lehetővé tette, hogy vízum nélkül lépjenek be az Európai Unió területére. E két fejlemény ellenére még várat magára a tagságot megelőző stabilizációs és társulási egyezmény uniós ratifikációja, mivel Hollandia előbb el akarja érni, hogy Belgrád fogja el és adja ki a hágai törvényszéknek Ratko Mladicsot, a boszniai szerb hadsereg szökésben lévő egykori vezetőjét.

A csatlakozási kérelmet még el kell fogadnia a EU külügyminiszteri tanácsának és az Európai Bizottságnak is ahhoz, hogy Szerbia elnyerhesse a tagjelölti státust és megkezdhesse Brüszszellel a csatlakozási tárgyalásokat.

A magyar kormány üdvözli és történelmi lépésnek tartja, hogy Szerbia benyújtotta csatlakozási kérelmét az EU-ba. Szerbia majdani csatlakozása a nyugat-balkáni térség fontos stabilizációs tényezője – közölte a kormányszóvivői iroda.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.