Salit a tét Izrael és a Hamasz tárgyalásain

Egyiptom a Hamaszt, a német közvetítő pedig Izraelt győzködte tegnap, tegyenek engedményeket a másik félnek, hogy létrejöhessen a 2006 nyara óra gázai fogságban élő izraeli katona szabadulását jelentő megállapodás, melynek értelmében csaknem ezer palesztin fogoly szabadulna ki izraeli börtönökből – jelentette tegnap a Ynet izraeli hírportál. Az izraeli kormány hétfős belső köre ugyanis hétfőn maratoni megbeszéléseken megegyezett egy, a Hamasz radikális szervezetnek adandó válaszban a fogolycserét illetően, azonban az izraeli hírportál úgy tudja, a német közvetítő, Ernst Uhrlau még nem érkezett meg a dokumentummal a Gázai övezetbe. Az izraeli válasz állítólag megtagadja több főbb palesztin személyiség, köztük Marvan Barguti és Ahmed Szadat elengedését (előbbit öt izraeli meggyilkolásáért ítélték el, miközben Mahmud Abbasz palesztin elnök legvalószínűbb utóda is egyben, utóbbi pedig az izraeli turisztikai miniszter elleni 2001-es merénylet miatt ül börtönben). Izraeli sajtóinformációk szerint a jeruzsálemi kabinet ellenzi izraeli arabok szabadon engedését is, és ragaszkodik ahhoz, hogy a halálos merényleteket elkövető palesztinok ne térjenek vissza Ciszjordániába, hanem a Gázai övezetbe vagy egy harmadik országba száműzzék őket. Egyiptom pedig a Hamaszt győzködi, legyen kész a kompromisszumra.

Izraelben nagy érzelmi jelentősége van egy-egy fogságba esett izraeli katona vagy katona holtteste hazahozatalának. Sokan támogatják a Salit családot, ám többen, akiknek rokonai palesztin merényletekben haltak meg, ellenzik, hogy gyilkosságért elítélt palesztinokat is elengedjenek a fogolycsere keretében. Ehud Barak tegnap azt mondta: nagy erőfeszítéseket tesznek Gilad Salit hazahozataláért, de nem mindenáron mennek bele a fogolycserébe. Izraeli sajtóhírek szerint Benjamin Netanjahu egyelőre bizonytalan a végső döntést illetően.

A fogolycsere nagy sikert jelentene a Gázai övezetet uraló Hamasznak. A palesztin területeken jövőre elvileg választásokat kell tartani, és a Hamasznak lökést adna az Abbasz vezette Fatahhal szemben, ha foglyok kiszabadítójának szerepé ben tetszeleghetne. A fogolycsere hozzájárulhatna a térség blokádjának enyhítéséhez is. Salit fogva tartása ugyanis az egyik oka annak, hogy Izrael szigorú embargó alatt tartja a Gázai övezetet.

Izrael felháborodottan tiltakozott Donald Boström svéd újságírónak augusztusi cikke miatt, amely szerint az izraeliek kilopták palesztin halottakból az átültetésre alkalmas szerveket. Mint most kiderült, a hír igaz: Yehuda Hiszszel, az izraeli hadsereg orvostani intézetének korábbi vezetője beismerte, hogy az Abu-Kabir kórházban halott palesztinok szerveit engedély nélkül izraeli sebesült katonákba ültették be. (Staffan Perger)

Palesztin asszony Salit képe előtt a gázai Dzsabalijában. Semmi megbánás
Palesztin asszony Salit képe előtt a gázai Dzsabalijában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.