Állandó megfélemlítésben éltünk
Csendes László – aki eredetileg muzsikus, a zenetudományok doktora – a CNSAS 2000-ben történt megalakulása óta az intézmény tagja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) javaslatára, 2007 júliusától pedig a bizottság elnöki tisztségét is betöltötte. Lemondásának okát firtató kérdésünkre, kifejtette: az utóbbi időszakban elszaporodtak azok az aggasztó események, amelyek az intézményben dolgozó személyek biztonságát fenyegetik. Az egyik kollégájának például belőttek hetedik emeleti lakásába, a család megtalálta a 9-es kaliberű golyót.
– Ezek nem véletlenek. Állandó megfélemlítésben éltünk, megszoktuk már az éjjeli telefonhívásokat, a szaporodó fenyegetéseket. Most azonban úgy gondoltam, itt az ideje ezt kissé hangsúlyosabban is kimondani. Remélem, hogy az, aki majd e poszton követ, ebből a szempontból védettebb lesz, és talán kicsit könnyebb lesz a munkája – mondta. Csendes szerint a román hatóságok semmiféle védelmet nem biztosítottak, még jogi védelmet sem, pedig nyílt titok volt, hogy a titkosszolgálati múlt feltárása miatt a bizottság tagjaira sokan neheztelnek.
A lemondott elnök úgy véli, eredményes munkát végzett a CNSAS élén. – Nagyon fontosnak tartom, hogy most már 24 kilométernyi titkosszolgálati anyag van az intézetben. Ezt nem árt elmondani, mert mindenki csak azt tudja, hogy létezett egy politikai döntés, és annak nyomán ezt az anyagot átadták nekünk. Csakhogy például a politikai döntést a belügyminisztérium a mai napig nem érvényesítette, onnan jelentéktelen számú dossziét kaptunk – érvelt. Csendes László jelentős eredménynek tartja, hogy sikerült hozzájárulnia az óriási mennyiségű akta átadásához. – Bementünk a titkosszolgálatokhoz, és volt, hogy lapról lapra átnéztünk dossziékat, volt, hogy kockáról kockára átforgattunk mikrofilmeket, s azokkal is megtanultunk bánni. Nem volt könnyű munka, főképp nekem, zenésznek, aki annak előtte kevésbé ismert ilyen dolgokat – fogalmazott.
Hangsúlyozta: az átadás sincs befejezve, nemhogy a feldolgozás. A feldolgozás – s ezt is jelentős eredménynek tekinti – éppen csak hogy elkezdődött, hiszen az átvett dossziékat levéltárilag is fel kell dolgozni. – Ennek megvan a maga szakmai alapja, amelyet magam sem ismertem, míg ide nem kerültem. A levéltári feldolgozás akkor valamirevaló, ha meg tudom mondani az érdeklődőknek, hogy az adott dossziéban kinek a neve szerepel, és melyik oldalakon. Ettől nagyon távol állunk még – mutatott rá.
Másik eredménye a leköszönt elnöknek, hogy megkötötte azokat a nemzetközi szerződéseket, amelyek az intézmény munkáját megkönnyítik, bekapcsolják azt a nemzetközi kutatói tevékenységbe.
Virgiliu Tarau CNSAS-alelnök szerint Csendes lemondásával a bizottság várhatóan januári ülésén foglalkozik. Tarau azonban azt reméli, hogy kollégáját sikerül majd rávenniük a munka folytatására.