Kormányzati szerepet vállal az RMDSZ
Az ülésen Markó Béla szövetségi elnök elmondta: az RMDSZ-nek érdeke, hogy kormányra lépjen, és kormányzati eszközökkel próbálja megvalósítani a programját. A politikus szerint az RMDSZ követelései közé tartozik a kulturális autonómiát tartalmazó kisebbségi törvény elfogadása, a romániai gazdaságifejlesztési régiók újrarajzolása, a valós decentralizáció végrehajtása, de belefoglalnák a koalíciós megállapodásba a Sapientia egyetem és az egyházak állami finanszírozását is.
Az RMDSZ-elnök hangsúlyozta: csak addig vállalnák a kormányzati szerepet, amíg a szövetség programjának érvényesítésére lehetőséget látnak. „Közös felelősségünk, hogy eldöntsük, a hosszú és nehéz ellenzéki szerepet vagy a kockázatos és nem tudni, mennyi ideig tartó kormányzást választjuk” – fejtette ki Markó. Kritikus hangvételű hozzászólásában Frunda György szenátor követelte, hogy az RMDSZ kapjon négy tárcát a leendő kabinetben, vagy pedig az egészségügyi helyett kapja meg a fejlesztési minisztériumot. Frunda úgy vélte, hogy az RMDSZ-nek a kormányban van a helye, de nem bármilyen áron. A fejlesztési tárca megszerzését az SZKT több tagja is szorgalmazta.
A felszólalók többsége úgy vélte, hogy a fenntartások ellenére az RMDSZ-nek kormányra kell lépnie, és meg kell próbálnia kormányzati eszközökkel javítani a magyar közösség helyzetén. Az SZKT szavazattöbbséggel, mindössze két ellenszavazattal, a kormányra lépés mellett döntött.
A D-LP-vel, a képviselőházi nemzeti kisebbségi frakcióval és a parlament független tagjaival létrehozott többség a korábbinál karcsúbb, 16-17 tagú kabinetet támogatna, amelyben az RMDSZ négy miniszteri tisztséget kapna: Markó Béla tárca nélküli kormányfőhelyettes, Borbély László környezetvédelmi, Cseke Attila egészségügyi, Kelemen Hunor pedig kulturális miniszter lehetne. A D-LP és az RMDSZ várhatóan a hét végén véglegesíti a koalíciós megállapodást és a kabinet listáját, azután, hogy mindkét alakulat vezető testületei ezt jóváhagyták.