Akiknek nem csak a Fehér Ház elérhetetlen

Amerika-szerte hárommillióan, a főváros környékén 12 ezren élnek fedél nélkül. Nemrég az ENSZ itt járt jelentéstevője is leteremtette az Egyesült Államokat, amiért milliárdokkal tömte a bankokat, de elhanyagolja a hajléktalankérdést.

Első blikkre Eric Sheptock ugyanolyan hajléktalan, mint a legtöbb sorstársa Amerikában. Egyedülálló férfi, sanyarú gyermekkorral – szülei már nyolc hónaposan megverték, maradandó nyomot okozva. A középiskola után néhány évig még ilyen-olyan álláshoz jutott, azután viszont szinte semmihez. Lényegében tizenöt éve az utcán, pontosabban menedékhelyről menedékhelyre vándorolva él.

A negyvenéves fiatalember ugyanakkor nemcsak Washington, de Amerika egyik leg ismertebb hajléktalanja. Blogján, a Facebook közösségépítő portálon és a Twitteren (maximum 140 karakterben „csiripelve”) hívja fel a figyelmet a hajléktalanok helyzetére, küzd aktivistaként annak javításáért. Internet-előfizetése, számítógépe persze nincs: közkönyvtárban, civil szervezet irodájában várja ki a sorát.

A főváros Második utcájában találni a hajléktalanszállót, ahol átvészeli a következő hónapokat. A hipotermia, a kihűlésveszély idejének négy hónapjára a várost törvény kötelezi, hogy fe­delet biztosítson mindenkinek.

– Ez azonban csak a felszín. A fedél nem feltétlenül jelent ágyat, tavasszal pedig kezdődik minden probléma elölről – mondja az ápolt külsejű férfi.

Nagy vihart kavart nemrég, hogy (hajléktalanszállóként legalábbis) felszámolták az egykori Franklin iskolát, ahol Eric Sheptock is évekig élt. Korszerűtlen volt ugyan, de legalább a belvárosban. A drága telket ma már nem éri meg a városnak ilyen célra használnia. – 8,25 dollár az óránkénti minimálbér a városban, miközben 1400 dollár az átlagos lakbér. Nem nehéz belátni, hogy kispénzből ezt nem lehet bírni, ha nincs saját házad. Az elhelyezkedés pedig ördögi kör: nem vesznek fel, mert hajléktalan vagy, és részben azért vagy hajléktalan, mert nincs rendszeres jövedelmed – válaszolja arra a kérdésemre, mik a legégetőbb gondjaik. Sheptock különösen visszásnak tartja, hogy Washingtonnak még a tízéves cselekvési terve sem lép túl a hajlék biztosításán.

A 600 ezres fővárosban és környékén 12 ezerre teszik a fedél nélküliek számát, Amerikaszerte pedig hárommillióra. És a szám növekszik. – A gazdasági válság miatt egyre többeket ér el ez a probléma. Az egész családokat érintő hajléktalanság tíz százalékkal ugrott meg. 2006–2007-ben javítottunk az egyedülállóaknál, de elsöpörte ezt is a krízis – állítja Neil Donovan, az Országos Koalíció a Hajléktalanokért ügyvezető igazgatója.

A válság miatt a segélyszervezetek is harmincszázalékos támogatáslefaragásra számíthat­ nak. Az idén különösen nagy jelentőséget tulajdonítanak ezért a mindig a tél kezdetére, a leghosszabb éjszakára időzített országos hajléktalannapnak, amikor virrasztással emlékeznek az évben elhunyt sorstársakra. Önkéntesek (általában diákok) pedig 48 órára kipróbálják, milyen köztéri padon aludni vagy pár centtel a zsebükben álló napig a metsző szélben kóborolni.

Alaposan leteremtette az Egyesült Államokat az ENSZ öt amerikai várost és egy indiánrezervátumot felkereső jelentéstevője, amiért milliárdokkal tömte a bankokat, de elhanyagolja a hajléktalankérdést. – Nem foglalkoznak a valóban megfizethető lakhatással és a nyomorral. Aránytalanul sújtja mindez az afroamerikaiakat, a hispánokat, az indián őslakosokat – közölte Raquel Rolnik, aki a legelképesztőbb körülményeket éppen a rezervátumban, a dél-dakotai Pine Ridge-ben találta. Azt azonban nem állíthatta, hogy semmi előrelépés nem történt: a Bush-kormány még lehetővé sem tette az ENSZ emberjogi tanácsa megbízásából érkezett raportőrnek, hogy vizsgálódjék.

Eric Sheptock már tizenöt éve az utcán él
Eric Sheptock már tizenöt éve az utcán él
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.