Illinois fogadja a foglyokat
Thomson, Illinois: a hatszáz lelkes amerikai falu szinte egyetlen tollvonással felkerült a világtérképre. Mint még a keddre tervezett bejelentés előtt kiszivárgott, az Egyesült Államok az itteni, viszonylag új építésű börtönbe készül átszállítani a guantánamói támaszponton őrzöttek jó részét – akár száz főt is. Ehhez még a kongresszusnak is meg kell szavaznia, hogy a tárgyaláson kívül más okból is az Egyesült Államok területén lehessen tartani őket.
A chicagói sajtó már a napokban megszellőztette, hogy a szövetségi kormány megvásárolja az 1600 elítélt befogadására alkalmas létesítményt, ahol most alig 150 rab lézeng. Ennek oka, hogy Illinois anyagi okokból csak a 200 fős, alacsony biztonsági fokozatú részt használja, a többi le van zárva. A „szupermax” rész megnyitásával, sőt további biztonsági fejlesztésével – ez akár fél évig is eltarthat a szakemberek szerint – a Mississippi folyó környéki térségben 3 ezer munkahely jöhet létre, és egymilliárd dollárt várnak az itteni gazdaságba. Nem csoda: Jerry Hebeler polgármester tárt karokkal várja a másutt rendszerint félelmekkel és kétségekkel fogadott guantánamói foglyokat.
A 15 épületből álló börtönkomplexum megvásárlása Barack Obama döntése volt. Az elnök, aki előzőleg épp ezt az államot képviselte az amerikai szenátusban – viszont Thomson Chicagótól több száz kilométerre, az iowai határhoz közel esik –, kormányzati illetékesek után pár hete maga is elismerte: nem tudják a kitűzött időpontig, január második feléig bezárni a Bush-időszak jogsértéseinek jelképévé vált guantánamói fogolytábort. Obama idén januárban, első teljes elnöki munkanapján rendelte ezt el, egyéves határidővel. Miután világossá vált, hogy a külföld csak kevés foglyot fogad be, a támaszpont bezárása belföldi erőfeszítéssel lehetséges csak – összesen mintegy 220 őrizetes sorsát kell rendezni. Az egyes szövetségi államok ugyanakkor biztonsági okokra hivatkozva eddig idegenkedtek a csoportos befogadástól. Másfelől amerikai (coloradói) „szupermax” börtönben ül a szeptember 11-i merényletek elítéltje, Zacarias Moussaoui, mint ahogyan manhattani cellájából indul majd bírái elé, a magát a 2001-es terrortámadások értelmi szerzőjének nevező, Hálid Sejk Mohammed is.
Az illinois-i áthelyezés a várakozásoknak megfelelően megosztja az amerikai politikusokat. Pat Quinn, az állam demokrata kormányzója és Richard Durbin, annak rangidős (és szintén demokrata) szenátora támogatja a tervet. Mark Kirk ottani republikánus képviselő viszont „szükségtelen kockázatnak” nevezte azt, míg Mitch McConnell, az ellenzéki párt szenátusi vezetője emlékeztetett: a kongreszszus nemrég kétpárti egyetértéssel utasította el, hogy terroristákat tartósan az USA területére hozzanak be büntetésük letöltésére.
Hatalmas detonáció rázta meg tegnap reggel Kabul fő diplomáciai és kormányzati lakónegyedét, az öngyilkos merényletben nyolc polgári személy, négy nő és négy férfi halálát okozva – közölte egy biztonsági tisztségviselő. A sebesültek száma negyven körüli. Illetékesek szerint Ahmad Zia Maszúd volt alelnököt akarták meggyilkolni. Maszúd háza a környéken van, és a támadó ennél az épületnél akart robbantani. Maszúd fivére, Ahmed Sah Maszúd a tálibok elleni harc legendás parancsnoka volt. Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet emberei 2001 szeptemberében, a New York és Washington elleni támadások előtt két nappal gyilkolták meg. Tegnap Pakisztánban, az afgán határ közelében is pokolgép robbant, itt húsz ember vesztette életét. (MTI)