Tálib vezérek voltak a kunduzi célpontok
Több mint száznegyven ember, köztük az ingyenbenzinre áhítozó mintegy harminc-negyven civil is életét vesztette a célzott likvidálásban - a legújabb információk szerint így történhetett a szeptember eleji kunduzi légi csapás, amelynek utórezgéseibe már belebukott a korábbi német védelmi miniszter, továbbá egyik államtitkára és a Bundeswehr vezérkari főnöke is.
Az egyre tekervényesebb ügyben napvilágot látó információk teljesen más megvilágításba helyezik a jó két hónappal ezelőtti eseményeket. Míg korábban a német kormány és haderő illetékesei azt hangoztatták, Klein ezredes a tartálykocsik lebombáztatásával saját katonáit akarta megvédeni az esetleges öngyilkos merényletektől, most már egyértelmű, az elrendelt akció tálib vezérek kiiktatását szolgálta. Maga a német parancsnok is elismerte, ami a NATO részére készült ISAF-jelentésben áll: lázadók voltak a célpontok, s nem pedig a tartálykocsik.
Több német lap is megjegyzi, hogy a Bundeswehr afganisztáni mandátuma önvédelemből engedélyezi a fegyverhasználatot. A valóság azonban az, hogy a német hadsereg, annak is KSK névre hallgató szuperkommandója aktívan részt vesz a tálibok és parancsnokaik elleni hajszában. Méghozzá úgy, hogy a berlini kancellári hivatal is jóváhagyta az erőteljes fellépést.
Az afganisztáni missziót ellenző német közvélemény felé a Merkel-kabinet mindig azt próbálta kommunikálni: a Bundeswehr alapvetően az újjáépítést segíti. Az új védelmi miniszter, Karl-Theodor zu Guttenberg volt az, aki először kimondta, hogy a német katonák valójában háborút vívnak a közép-ázsiai országban. Méghozzá úgy, hogy a tálibok felkutatására és likvidálására létre hozott Task Force 47 nevű egységnek az Afganisztánban állomásozó KSK-alakulat is a része.
Guttenberg korábban katonailag indokoltnak nevezte a légi csapást, később ezt a kijelentését módosította. A CSU-s politikus azt is közölte, "nem ejti" az időközben Németországba visszatért Klein ezredest, akiről kiderült, hogy lényegében túllépte a hatáskörét. Időközben a német védelmi tárcánál bejelentkeztek a kunduzi áldozatok családjait képviselő ügyvédek. Berlin kész anyagi jóvátétellel elébe menni az esetleges pereknek, állítólag minden áldozat után akár több százezer eurót fizetve.