Kiállították a zöldszámlát
Éjszakán át tartó alkudozás után péntekre kialakult az egységes EU-álláspont az állam- és kormányfők kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján. A huszonhetek önkéntes felajánlása alapján évente 2,4 milliárd eurót kínál az unió a szegényebb fejlődő országok megnyerésére a koppenhágai megállapodásnak, és a maga részéről hajlandó 20-ról 30 százalékra emelni a károsanyag-kibocsátás csökkentésének a szintjét az 1990-es állapothoz képest 2020-ig, ha minden ország érdemi felajánlást tesz a dán fővárosban. Mindkét uniós indítvány feltételes, s ezt nem győzték hangsúlyozni az állam- és kormányfők, akik maguk is érzékelték: az unión belül is egymásnak feszültek az indulatok a gazdagabb és szegényebb országok között, hiszen akkor kellene költségvetési forrásokat találni, amikor a gazdasági válság közvetlen hatásait igyekeznek mérsékelni.
A magyar hozzájárulás jelképes: összesen hatmillió euró, 2010-ben egymillió, aztán kettő, majd három. Bajnai Gordon miniszterelnök ezt azzal magyarázta, hogy az országnak még e látszólag kis összeg is teher, hiszen jelenleg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság részvételével kidolgozott programot hajtja végre. - De jelezni akartuk szolidaritásunkat, hiszen az uniónak egységes álláspontot kell képviselnie Koppenhágában, ahol a jövőt tekintve rendkívül fontos kérdésről folyik az alkudozás - mondta a csúcs zárása után Bajnai, aki szerint kulcskérdés, hogy a Föld felmelegedését két Celsius-fok alatt lehessen tartani.
A pénz zömét a franciák, a németek, a britek és a svédek adják össze, négyen együtt nagyjából négymilliárdot kínálnak 2012-ig. De tetemes, több százmilliós felajánlást tett például Hollandia és Dánia is. Azt akarták, hogy az EU jó példával járjon elől Koppenhágában, ahol a huszonhetek szerint nem folynak biztatóan a tárgyalások, és a fejlődő országok vagy az Egyesült Államok kibocsátáscsökkentési céljai nem elégségesek. A megállapodás érdekében a jövő hét második felében az összes uniós állam- és kormányfő a dán fővárosban lesz. Nem derült ki azonban egyértelműen, hogy a pénzek többletforrások-e, avagy a korábbi fejlesztési segélyígéretek átcsoportosításából származnak-e. Bajnai szerint zömében új felajánlásokról van szó.