Népszavazás dönthet az izraeli területi engedményekről

A jövőben csak akkor adhatná fel Kelet-Jeruzsálem vagy a Golán-fennsík ellenőrzését Izrael, ha ezt az ország lakossága népszavazáson jóváhagyta.

Erről döntött szerdán az izraeli parlament, az intézkedést azonban még két olvasatban jóvá kell hagyni ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen – jelentette a Reuters.

Egy ilyen döntés jelentősen megnehezítheti a palesztinokkal és Szíriával folytatandó jövőbeli béketárgyalásokat. A törvény ugyanis jelentősen hátráltathat, s ennél fogva akár meg is hiúsíthat mindenfajta kivonulást a Golán-fennsíkról, amelynek visszaadását szabja Szíria egy Izraellel kötendő békeszerződés előfeltételéül, avagy Kelet-Jeruzsálemből, amelyet a palesztinok leendő államuk fővárosává akarnak megtenni. Izrael mindkét területet az 1967-es háborúban foglalta el, majd annektálta azokat. E lépéseit azonban a nemzetközi közösség sohasem ismerte el. A jogszabály azonban nem vonatkozna a megszállt Ciszjordániára, amelyet a palesztinok vissza akarnak kapni leendő államuk részeként, és ahol az izraeliek több tucat zsidó települést hoztak létre, anélkül, hogy a területet annektálták volna.

A parlamenti bizottsági viták akár évekkel is elhúzhatják a törvény végleges elfogadását. A tervezet egyébként tartalmaz egy kiskaput: a kormánynak nem kell referendumot kiírnia, amennyiben elnyeri a parlament kétharmadának támogatását egy „területet a békéért” elvű megállapodás aláírásához. Izrael eddig két arab szomszédjával kötött békemegállapodást: Egyiptommal és Jordániával 1979-ben, illetve 1994-ben. Mindkét megállapodásnak részét képezte háborúban elfoglalt területek visszaadása, de mindkettőt népszavazás nélkül írták alá.

Mindeközben mintegy tízezer zsidó telepes és szimpatizánsaik tüntettek Jeruzsálem belvárosában az ellen, hogy az izraeli kormány nemrégiben egy időre befagyasztotta az új lakások építését a ciszjordániai zsidó telepeken – írta az MTI. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök novemberben jelentette be a döntést, hogy megkísérelje elérni az izraeli–palesztin béketárgyalások újrakezdését. A palesztinok szerint ez azonban nem hiteles, mert nem foglalja magában a Kelet-Jeruzsálemben épülő 3000 otthont. Erre a városrészre a palesztinok leendő államuk fővárosaként tekintenek, de már mintegy 180 ezer zsidó él ott. A palesztinok addig nem újítják fel a béketárgyalásokat, amíg az összes építkezés le nem áll.

Tegnap Moszkvában Rijád al-Malki palesztin külügyminiszter úgy nyiltkozott: Palesztina nem szándékozik egyoldalúan kikiáltani függetlenségét, mert egy ilyen lépés megtétele előtt fel kellene készíteni erre a nemzetközi közvéleményt és meg kellene szerezni a nemzetközi közösség támogatását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.