USA: veszély a belföldi iszlám terrorizmus

Az ősszel a New Yorkot fenyegető Nadzsibullah Zazi és a Texasban vérengző pszichiáter őrnagy, Nadal Malik Hasan, most pedig a chicagói David Headley. A pakisztáni apa és amerikai anya házasságából származó férfi - akit az FBI hétfőn az egy évvel ezelőtti, 166 halálos áldozatot követelő mumbai terrorcselekménnyel hozott összefüggésbe - a mindenkori legkomolyabb amerikai szereplő lehet külföldön elkövetett terrortámadásban. A vádirat szerint Headley-t az indiai vérfürdőt magára vállaló Laskar-e-Taiba pakisztáni terroristacsoport képezte ki, és támadást készített elő a négy éve az elhíresült Mohamed-karikatúrákat közlő Jyllands-Posten dán napilap ellen is.

Terrorszempontból az idei volt a legveszélyesebb év 2001 óta Amerikában, és egyre nagyobb fenyegetést jelentenek az iszlám szélsőségesek - írja terrorizmusellenes szakértőkre hivatkozva a keddi Los Angeles Times. A radikalizálódást az angol nyelvű internetes propaganda segíti elő, a beszervezettek pedig Pakisztánban és Szomáliában kapnak kiképzést a dzsihádra. Az őszig éppen a főleg az északi országrészben élő szomáliai amerikaiak jelentette veszélyről esett sok szó, ám Zazi afgán, Hasan palesztin, Headley pedig pakisztáni származású. Az FBI az idén Texasban, Michiganben és Észak-Karolinában fojtott el olyan terroristakezdeményezéseket, amelyek zsinagógákat, kormányépületeket és katonai létesítményeket vettek célba. Zazi és feltételezett bűntársa, az iszlám hitre áttért New York-i Bryant Neal Vinas évek óta az első amerikaiak, akiket azzal vádolnak, hogy elszegődtek az al-Kaidához. Janet Napolitano belbiztonsági miniszter a minap úgy fogalmazott: a belföldi nevelésű terrorizmus itt van velünk, részévé vált a terrorképnek, amellyel fel kell vennünk a harcot.

Az idén már a századik brit katona esett el tegnap Afganisztánban. A szomorú mérföldkőről a politikusok és a katonai vezetés is megemlékezett, azonban mind a misszió fontosságára hívták fel a figyelmet. Sir David Richards tábornok, a brit hadsereg vezetője azt mondta: "nem szabad csak az áldozatok száma alapján megítélni a hadjáratot, mert ez aláássa a brit és szövetséges erők erő-feszítéseit és az általuk elért eredményeket". Gordon Brown kormányfő úgy nyilatkozott: "to-vább kell haladni a megkezdett úton, azt tenni, ami Nagy-Britan-nia számára helyes, és végigvinni a missziót". Sir Jock Stirrup ve-zérkari főnök elismerte, hogy 2009 különösen "kemény" év volt, de hangsúlyozta, hogy a "misszió Helmand tartomány lakosságának nagyobb biztonságot hozott". Az elmúlt hetekben az ellenzéki pártok is kevésbé kritikusak a kormány Afganisz-tán-politikájával szemben. (Londoni tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.