Szélesebbre nyílik az uniós kapu Szerbia előtt

Hollandia feladta makacs ellenkezését, s ekként életbe léphet az Európai Unió és Szerbia kereskedelmi egyezménye, az úgynevezett átmeneti megállapodás, amely aztán átadhatja helyét a tavaly aláírt, de még nem ratifikált társulási és stabilizációs szerződésnek. E fejlemény nyomán Belgrád hamarosan beadja csatlakozási kérelmét is, bár az uniós külügyminiszterek a hétfői és keddi ülésükön nem vették le Szerbia válláról a terhet, hogy megtalálja a háborús bűnök elkövetéséért keresett Ratko Mladicsot. A hágai törvényszékkel kialakított teljes együttműködéstől tette függővé Hollandia az álláspontját, amely azt követően enyhült, hogy Brammertz hágai főügyész az ENSZ-ben erősödő szerb együttműködésről számolt be, és elégedettségét fejezte ki. Horvátországról kijelentették, hogy a célvonalnál áll, míg Macedónia a Görögországgal folytatott névvita miatt nem kezdheti meg a csatlakozási tárgyalásokat, bár amúgy ennek más akadálya nem lenne. Balázs Péter külügyminiszter ismét hangsúlyozta a magyar érdekeltséget a nyugat-balkáni felzárkózás előmozdításában. Kedden egyébként a tagsággal nem, de együttműködéssel kecsegtetett keleti partnerországok külügyminiszterei is Brüszszelben tárgyaltak.

A már régóta tagjelöltnek számító Törökország kiegyensúlyozott véleményt kapott a diplomáciai vezetőktől, akik egyrészt bátorítanák Ankarát, elismerik például az örmény és kurd nyitást, másrészt elégedetlenek a Ciprussal nem javuló török viszony miatt.

Az unión kívüli ügyeket illetően vereséget szenvedett a soros svéd elnökségnek az a törekvése, hogy a huszonhetek jelöljék meg Kelet-Jeruzsálemet a leendő palesztin állam fővárosaként. Az ötletet elvetette Izrael és az Arab Liga is. A szöveg szerint Jeruzsálem két állam fővárosa lehet, és az EU nem fogadja el az 1967 előtti határok megváltoztatását, hacsak az érintett felek meg nem egyeznek. - A dolgunk az, hogy a tárgyalásokat előrevigyük, s nem az, hogy a fővárost meghatározzuk - jelentette ki Balázs. - Fontos, hogy az unió egy hangon beszéljen, növelje tekintélyét a világban - mondta kedden Brüsszelben Diego López Garrido spanyol Európa-ügyi államtitkár, aki kormánya, de egyben Belgium és Magyarország 18 hónapos elnökségi programját mutatta be, amelyet a Brüsszelben ülésező külügyminiszterek is áttekintettek. A program az eseményekből fakadó cselekvési terv: válságkezelés, a lisszaboni szerződés gyakorlati átültetése, az unió versenyképességi stratégiájának megújítása, az energiakérdések széles körének áttekintése és az egységes igazságügyi tér kialakításának kísérlete. A vaskos tervezetbe a spanyolok a latin-amerikai, a belgák az afrikai kapcsolatok élénkítését, a magyarok a vízkészletek megőrzésének ötletét és a Duna-stratégia felkarolását ültették bele.

Visszaszámlálás a vízummentesség előtt -  Hamarosan a tagságig hátralévő időt is elkezdheti számolni Szerbia?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.