Orbán: Magyarország érdeke a kínai barátság

A magyar nemzetgazdaságnak és a magyarországi embereknek az az érdekük, hogy a világgazdaság leendő centrumával, Kínával, mély, kiegyensúlyozott és baráti kapcsolatokat ápoljunk – mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap az MTI-nek Pekingben, ahol pártja hivatalosan is felvette a kapcsolatot a Kínai Kommunista Párttal (KKP), továbbá gazdasági tárgyalásokat folytatott.

A pártelnök szerint egy az országért felelősséget viselő párt ma nem teheti meg, hogy a világgazdaság centrumává váló Kínával és Ázsiával nem épít kapcsolatokat. „Magyarország helye a világ térképén egyértelmű, NATO-tagok vagyunk és az Európai Unió tagjai. Ez azt jelenti, hogy mi nyugati zászló alatt hajózunk, de ma keleti szél fúj a világgazdaságban. A vitorláinkat ennek megfelelően kell fordítani” – jegyezte meg. – A kapcsolatfelvételt megkönnyíti, hogy a KKP nem kíván ideológiai vitákat folytatni, az együttműködés alapjának nem az ideológiát tekinti, hanem a közös érdeket” – hangoztatta.

A magyar–kínai gazdasági kapcsolatokat illetően a pártelnök kiegyensúlyozottabb külkereskedelmi mérlegre törekedne, s hozzátette, hogy, elsősorban a jó minőségű mezőgazdasági termékek eladásában bízik. Orbán Viktor delegációjának tagja volt Demján Sándor, Magyarország egyik legismertebb vállalkozója, Bartha Ferenc, az MNB volt elnöke, valamint Matolcsy György volt gazdasági miniszter is.

Sólyom ellensúlyozná a kínai hangsúlyt

A japán és a dél-koreai út egyik célja, hogy ellensúlyozza azt a túlzott kínai hangsúlyt, amely Magyarországon eluralkodni látszik –mondta Tokióban Sólyom László. A Magyar Köztársaság elnöke négynapos dél-koreai látogatás után öt napig tartózkodik a szigetországban. Szerdán Sólyom Lászlót találkozón és díszebéden látta vendégül meghívója, Akihito japán császár, majd a törvényhozás alsó- és a felsőházának vezetőivel találkozott, és megbeszéléseket folytatott Hatojama Jukio miniszterelnökkel is. A köztársasági elnök a tokiói Josai (Dzsószáj) Egyetemen tartott előadása után elmondta, hogy azért is örült a látogatásnak, mert Magyarország számára kitüntetett szereppel bíró távol-keleti térségben a kétségtelenül fontos Kína mellett nem szabad elhanyagolnunk sem Dél-Koreát, sem pedig Japánt. (Tokiói tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.