A palesztinok porhintésnek tartják Netanjahu ajánlatát
Avigdor Lieberman a közszolgálati rádiónak nyilatkozva úgy fogalmazott: a palesztinok térfelére került a labda, miután Benjamin Netanjahu szerdán jelezte: tíz hónapra leállítják a zsidó telepek bővítését Ciszjordániában. A rendelkezés azonban nem vonatkozik a már megkezdett építkezésekre – ami mintegy háromezer lakást jelent – és folytatják a közintézmények, óvodák, iskolák és zsinagógák építését. Netanjahu kizárta azt is, hogy a többségében arabok lakta Kelet-Jeruzsálemben akárcsak átmenetileg is leállítsák az építkezéseket. Lieberman példa nélkül álló gesztusoknak értékelte az izraeli kormány lépését. Lieberman szerint Mahmud Abbasz palesztin elnöknek most nincs mentsége arra, hogy kitérjen a béketárgyalások újraindítása elől.
A palesztinok azonban korántsem tartják a közel-keleti helyzet rendezése szempontjából serkentő hatásúnak az izraeli lépést. A palesztinok a telepek építésének teljes, és végleges leállítását követelik, Kelet-Jeruzsálemben is. Jászir Abed Rabbo, a Palesztin Felszabadítási Szervezet egyik vezetője, Abbasz egyik közeli embere szerint az izraeli javaslat pusztán szemfényvesztés, amivel a nemzetközi közösséget akarják megtéveszteni. Mint a Ynet izraeli hírportál idézi: „Netanjahu ajánlatában nincs semmi újdonság.” Száeb Erekat palesztin főtárgyaló tegnap felszólította az Egyesült Államokat, hogy az „útiterv” rendezési elképzelés alapján kényszerítsék Izraelt a telepbővítés teljes leállítására. Az Egyesült Államok üdvözölte az izraeli bejelentést. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter közleményében úgy vélte, az izraeli kormányzat döntése elősegíti az előrelépést. Az év első felében még Washington is a telepépítés teljes befagyasztását kérte Izraeltől.
Elkobozták Sirin Ebadi Nobel-békedíját
Az iráni hatóságok elkobozták Sirin Ebadi Nobel-békedíját, amelyet az ügyvédnő 2003-ban kapott az emberi jogok és a demokrácia népszerűsítéséért – jelentette be tegnap a norvég kormány. Jonas Gahr Störe norvég külügyminiszter kabinetje szerint Ebadi Nobel-békedíjának érmét és okmányát, valamint más tárgyait egy banki széfből vitték el. „Most fordult először, hogy egy ország valakitől elkobozta a Nobel-békedíjat” – áll a norvég külügyminiszter közleményében.
Hozzátették, hogy olyan békedíjas ellenzékiekkel, mint az orosz Andrej Szaharovval vagy a lengyel Lech Walesával is különbül bántak a saját országukban. Az ügyvédnő több munkatársát és a férjét is őrizetbe vették és bántalmazták az utóbbi hónapokban Iránban. (MTI)