Barroso megkavarja a bizottságot
Fürgén közzétette a kormányoktól befutott neveket tegnap az Európai Bizottság. A testület elnöke, a portugál José Manuel Barroso kedden azt mondta az Európai Parlament strasbourgi ülésén, hogy már hétfőn minden jelölést megkapott a fővárosokból. Így alighanem nyert két napot a bizottsági elnök, aki egy hetet kért a tárcák kiosztására, hogy „a megfelelő ember a megfelelő helyre kerüljön”. Ez valóban nagy mutatvány, és a végén nem lesz mindenki elégedett.
Az új bizottságban nem nyolc, hanem kilenc nő lesz –annak ellenére, hogy Barroso a nemek egyensúlyára törekedne. Tizenhárom konzervatív, nyolc liberális és hat szocialista politikus-szakember alkotja a vélhetően február elején munkába álló testületet, amelyben tizennégyen újráznak.
Az állam- és kormányfők által külügyi főképviselőnek és bizottsági alelnöknek választott brit Catherine Ashton egy éve váltotta a kereskedelmi tárca élén Peter Mandelsont. Most a kérdés, hogy ki váltsa ideiglenesen Ashtont, aki december elsején át is veszi új munkakörét, hiszen az EU-ra fontos nemzetközi kereskedelmi tárgyalások várnak például Genfben. Egyelőre úgy hírlik, hogy a tárcájával együtt feleslegessé váló osztrák Benita Ferrero-Waldner külkapcsolati biztos veszi át a munkát nagyjából két hónapra. Ausztria egyébként Johannes Hahnt nevezte, aki szeretné az oktatásügyet a kezébe venni.
Azután, hogy az állam- és kormányfők az Európai Tanács elnökévé választották Herman Van Rompuy belga kormányfőt, kiderült: a franciák azért mentek ebbe bele, mert kierőszakolták maguknak a belső piaci biztosi tárcát, amelyet Michel Barnier kaparint meg. Méghozzá valószínűleg a pénzügyi szolgáltatások szabályozásával együtt, hiába ágálnak ez ellen a londoni Cityt féltő britek. A németeket az Európai Központi Bank elnöki pozíciója érdekli, ezért a biztosjelölt Günther Oettinger valószínűleg folytatja Günther Verheugen tevékenységét az iparpolitika élén.
Elképzelhető, hogy az újrázó Neelie Kroes versenyügyi biztos átveszi a kereskedelmet vagy a digitális tárcát – a helyére viszont a szintén veterán spanyol Joaquín Almunia kerül, aki eddig a gazdasági és pénzügyi folyamatokat felügyelte. Az ő helye egyelőre üres. Az új tagországok közgazdászjelöltjei is fontos gazdasági jellegű posztokért küzdenek. Változatlanul esélyes a regionális politikai posztra Andor László, de gazdára vár a kutatás-fejlesztés, az energia, a közlekedés, az oktatás és az adóügy. A Financial Times azt sugallta, hogy Almunia székébe a finn Ollie Rehn eddigi bővítési biztos ülhet, de Andort is esélyesnek tüntette fel.
A bővítésre pályázik a lett Andris Piebalgs, aki eddig energiaügyi főember volt. Ám a szlovákok is versenyben vannak ezért a feladatért. A szintén új alapjogi biztosi portfóliót liberális jelölt kapja, minthogy e téma külön kezelését az európai liberálisok kérték, sikeres júniusi parlamenti választási szereplésük után.