Egyetemfoglalással a tandíj ellen
Az egyetemfoglalást szó szerint kell érteni. Berlinben a Humboldt Egyetemen vagy a Freie Universitäten a diákok megszállták a nagy előadótermeket, s fogadkoznak: addig nem tágítanak, amíg a beígért oktatási reform csak puszta szó marad. Az idén júniusban már volt egy hasonló tiltakozási hullám, akkor a politikusok és a felsőoktatási intézmények vezetői gyors változásokat ígértek - mindebből eddig kevés valósult meg.
A nagyobb nyomaték kedvéért az egyetemisták kedden országos tiltakozó napot is rendeztek. Berlinben, Münchenben és számos városban több mint ötvenezren vonultak az utcára a többi között az úgynevezett bolognai rendszer gyökeres reformját sürgetve. - Gazdag szülőket mindenkinek! - a transzparensekre mázolt követelés valójában a felsőoktatási tandíjak ellen szólt. A föderális berendezkedésű Németországban tandíjügyben nincs általános szabályozás, minden tartomány maga dönt e kérdésben. A kereszténypártok által irányított tartományokban például szemeszterenként általában 500 eurót kell fizetni.
A mostani tüntetéseknek politikai értelemben semmi közük az 1968-as, erőteljesen baloldali diákmegmozdulásokhoz, amelyek komoly társadalmi változásokat idéztek elő a szövetségi köztársaságban.