APEC-csúcs: sok résztvevő, kevés megoldás
Az Egyesült Államok első csendes-óceáni elnöke - így jellemezte önmagát a Hawaii- szigeteken született Barack Obama szombati tokiói beszédében, majd elrepült Szingapúrba, a huszonegy országot tömörítő Ázsiai-Csendes óceáni Együttműködési Fórum (APEC) és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozóira. Az APEC-konferencián megjelent a dán miniszterelnök, Lars Loekke Rasmussen is, aki beismerte, hogy a közelgő koppenhágai klímacsúcs egy fontos állomása, de nem végső színhelye lesz a káros gázok csökkentéséről szóló, mindenki számára kötelező, számokat is tartalmazó megállapodás aláírásának.
Az APEC-találkozó oldalvizén első alkalommal találkozott a tíz ASEAN-vezető, köztük a mianmari kormányfő, az Egyesült Államok elnökével. A megbeszélésen Obama a szabad választásokra és Aung San Suu Kyi burmai ellenzéki politikus szabadon bocsátására szólította fel a délkelet-ázsiai ország katonai vezetését.
Az amerikai elnök sűrű programjába beiktatott még egy találkozót orosz kollégájával, Dimitrij Medvegyevvel is, akivel a decemberben lejáró START-1 szerződést felváltó, új egyezményről beszélt. Az atomfegyverek számának csökkentéséről szóló dokumentumot a START-1 lejáratáig szinte biztosan nem ratifikálják, így Moszkva és Washington minden bizonnyal az új dokumentum hatályba lépéséig áthidaló megállapodást fog kötni.
Obama Szingapúrból Sanghajba utazott, majd programját a kínai fővárosban folytatja. Ezzel kapcsolatban szombati, tokiói beszédében az elnök egyébként azt mondta, hogy Kína felemelkedése nem veszély, hanem lehetőség az Egyesült Államok számára.