Repülés helyett hívja az unió elnökét!
Az elnöki tennivalókat januártól átvevő Spanyolország (amely Belgiummal és Magyarországgal alkot trojkát) 350 miniszteri, szakértői, biztosi és kormányfői találkozót tervez hazai földön, ami mellett természetesen folyik a munka Brüszszelben is: itt 2600 (!) összejövetellel számolnak a hat hónap alatt. Az unió tolmácsszolgálata már jelezte is, hogy maximum 2200-ra van kapacitása... Madrid a negyedik soros elnökségére készül, így hát tapasztalatban nincs hiány. - A korábbi elnökségek mások voltak, legutóbb, 2002-ben még csak tizenöt tagból állt az unió - emlékezteti lapunkat Nicolás Martínez-Fresno, az elnökség logisztikai előkészítésével megbízott spanyol államtitkár. Maga a stáb egyelőre kicsi, csupán 42 főállású munkatársból áll; igaz, a különféle minisztériumok szakértőivel folyamatos kapcsolatban állnak. Jókora létszámnövelést hajtottak viszont végre a brüsszeli főhadiszállásukon: ez már úgy működik, mint egy valódi minisztérium.
A soros elnökségre rendszerint - a napi ügyek és a brüsszeli "rendes csúcsok" mellett - jut egy vagy két különleges csúcstalálkozó. A spanyolok jövő májusban stílszerűen az Európai Unió-karibi térség-Latin-Amerika-konferenciát rendezik Madridban, júniusban pedig Európa és Észak-Afrika országai találkoznak Barcelonában. Egy-egy ilyen csúcs költségvetése eléri a tízmillió eurót is, és ebből Brüsszel csupán a fordítási költségeket fedezi.
Ám olykor ennél is kacifántosabb egy-egy vidéki találkozó megszervezése: mivel Spanyolország decentralizált ország, komoly hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden tartományra jusson valamilyen program a féléves elnökség alatt. Ezzel ráadásul a költségeket is meg lehet osztani. Egy vidéki miniszteri találkozóhoz azonban alapos terepszemlére van szükség: tudni kell, hol van megfelelő szálloda, ahol nagyobb delegációkat biztonságosan el lehet helyezni, van-e mód nemzetközi sajtótájékoztatóra szinkrontolmácsolással, megoldható-e a média kiszolgálása, van-e például széles sávú internet. - Az Európai Parlament egy kihelyezett ülése például a Kanári-szigeteken lesz: öt-hatszáz ember elhelyezése egy szállodában még itt is kihívásnak számít - magyarázza Fresno.
Logikus a kérdés, hogy valóban szükséges-e a politikusokat, szakértőket minden esetben keresztülutaztatni fél Európán, olykor egy húsz-harminc perces megbeszélés kedvéért? Órákig utazni, miniszterek esetében a fél várost megbénítani a delegációs kocsikkal, egy egész napot elvesztegetni valami miatt, amit esetleg telefonon is lehetne egyeztetni? A dolog a magánszektorban már működik: a spanyol bankok vezetőinek eszükbe sem jut hetente átrepülni a latin-amerikai leányvállalatokhoz, hogy egyeztessenek, ehelyett telekonferenciákat szerveznek. A különbség csupán annyi, hogy a tárgyaló fél nem a szomszéd fotelben ül, hanem egy képernyőn jelenik meg a tárgyalóteremben. A költségmegtakarítás viszont jelentős.
- EU-s viszonylatban is ez lehet a jövő - jósolja Martínez-Fresno, bár szerinte az idő rövidsége miatt a spanyolokat ez még nem, de a magyar elnökséget már érintheti. A spanyol Telefónica társaság tanulmánya már az Európai Bizottságnál van arról, miképp lehetne az európai fővárosokat egymással és Brüsszellel összekötni, hogy az euro-távkonferenciák is megvalósulhassanak. Ehhez mindössze két dolgot kell megoldani: a telefonvonalak biztonságát és a tolmácsok bekapcsolását. Egy-egy állomás kiépítése körülbelül 200 ezer euróba kerülne, ám ez egyszeri beruházás, onnantól csak a telefonköltség és a tolmácsok díja "ketyeg". Nincs viszont repülés, szálloda, biztonsági őrök, dugóban álló delegációs autók. A dolog persze eltart egy ideig, hiszen - ha a brüsszeli bizottság rábólint - nemzetközi tendert kell hirdetni, amelynek győztese kap majd megbízást a munkára.