Marad a kereszt, Róma fellebbez

Az olasz állami iskolák, kórházak és bíróságok falaira 1926 óta kiteszik a feszületet, és ezen az Európai Emberi Jogi Bíróság ítélete sem változtat. A strasbourgi testület szerint a tanteremben kitett kereszt korlátozza a diákok és szülők választási jogát - Itáliában viszont az európai identitás jelképének tartják.

Háttal mutatkozott a kameráknak a Padova közeli Abano Termében Massimo Albertin. "Nem akarom hogy lássák az arcom, félek a katolikus táliboktól!" - nyilatkozta. Az olasz Ateisták és Agnosztikus Racionalisták Uniójának (UAAR) tagja két (ma már nagykorú) fiának osztályterméből akarta levetetni a keresztet. A szülők és tanárok leszavazták, az olasz bíróságok nemet mondtak, ezért fordult 2002-ben az Európai Emberi Jogi Bírósághoz, amely kimondta az ítéletet: az olasz állami iskolák katedrája felett lógó vallási jelkép korlátozza a szülőknek azt a jogát, hogy gyermekeiket saját meggyőződésük szerint neveljék.

Az ateisták és agnosztikusok csatlakoztak tavaly ősszel a nemzetközi kampányhoz, amely óriásplakátokkal hirdette: "A rossz hír az, hogy Isten nem létezik. A jó az, hogy nincsen szükséged rá." A reklám Itáliában csak néhány buszon jelent meg, Genovában - ott, ahol a szentszéki államtitkár Tarcisio Bertone volt érsek.

"Kereszténység nélkül Európa nem létezik. Akkor Spanyolországtól Moszkváig az összes keresztet szedjük le, és mint jelképeket bezárjuk a székesegyházakat is?" - kérdezte a Keresztény Egységtörekvésért Pápai Tanács elnöke, Walter Kasper bíboros, aki szintén félelemről beszélt: a hívőkéről.

"Senki sem akarja kényszeríteni a katolikus vallást, de senki sem törölheti el identitásunkat" - hangoztatta Mariastella Gelmini, a Berlusconi-kormány oktatási minisztere. A balközép Demokrata Párt új főtitkára, Pier Luigi Bersani is úgy látja: "A józan ész vált a jog áldozatává: a hagyomány nem sérthet senkit." Az olasz katolikus püspöki kar rövidlátónak és ideológiai alapon hozott ítéletnek tartja a strasbourgi határozatot.

Az állami iskoláktól kezdve a választási körzetekig a feszület minden olasz közhivatal falán megtalálható. A jog értelmezése nem egyértelmű: a húszas években hatályba lépett királyi rendeleteket az olasz legfelsőbb bíróság 2006-ban is megerősítette. A Semmítőszék 2000-ben igazat adott annak a férfinak, aki a lelkiismereti szabadság nevében visszautasította, hogy olyan választókörzetben legyen szavazatszámoló, ahol feszület volt kitéve.

Amikor az Olasz Muzulmánok Unióját vezető Adel Smith 2003 októberében azzal fordult a l'aquilai bírósághoz, hogy a muzulmán vallású gyermeke által frekventált állami iskola osztályának a faláról vegyék le a feszületet, a bíróság rábólintott. Luigi Tosti bíró ugyanezt kérte, nem akart kereszt alatt ítéletet hozni; őt felmentették állásából. A spanyol Valladolid bírósága tavaly novemberben egy iskolából az összes keresztet eltávolította.

Olaszországban a kereszt marad, sőt a római kormány fellebbez Strasbourgban. Ha veszít, az (Albertin gyerekek által már elhagyott) iskolából eltávolíthatják a keresztet. Ha más szülő is ugyanezt akarja, az emberi jogi bíróságnál jelentkezhet, és anyagi kártérítést követelhet jogai megsértéséért.

Feszület egy római osztályteremben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.