Az ENSZ költözik Afganisztánból
A lépésre azért volt szükség, mert a múlt héten tálib fegyveresek öt külföldi ENSZ-dolgozót és két afgán rendőrt öltek meg Kabulban egy ENSZ-vendégház elleni támadásban. Az ENSZ 1100 főnyi nemzetközi stábja nagyrészt a fővárosban él több mint 90 vendégházban. Rajtuk kívül a világszervezetnek 4500 helyi alkalmazottja van.
A kormányzati reformok fontosságát hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Kai Eide, a világszervezet afganisztáni missziójának vezetője, miközben leszögezte, hogy az ENSZ-alkalmazottak átköltöztetése nem azt jelenti, hogy a szervezet kivonulna vagy evakuálna a közép-ázsiai országból. Az afgán bíróságok és rendőrség reformja mellett érvelt a Reuters hírügynökségnek a volt afgán főügyész is, Abdul Dzsabar Szabet. Szerinte csak úgy lehet megállítani a korrupciót, ha a rendőrök magasabb fizetést kapnak, az ügyészek és a bírók pedig jobb képzésben részesülnek.
A korrupció az egész afgán kormányzatot áthatja, és megbénítja hatékonyságát. Erről beszélt a francia külügyminiszter is, aki szerint Hamid Karzai afgán elnök "korrupt", de a Nyugatnak el kell érnie, hogy az országban törvényesnek ismerjék el őt. Bernard Kouchner az International Herald Tribune (IHT) című lap csütörtöki számában ismételten sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a NATO-szövetségesek között nincs megfelelő egyeztetés Afganisztánról.
- A nemzetközi közösség és az afgánok is kivárnak. Karzai elnök több ígéretet tett, például szakértői kormány felállítására is. Az ENSZ és az Európai Unió kabuli képviselői is úgy vélik, a szakértői kabinet lesz az "első mérce" Karzai megbízhatóságával kapcsolatban - mondta lapunknak Wagner Péter, a Magyar Külügyi Intézet közép-ázsiai szakértője telefonon az észak-afganisztáni Baghlanból. Wagner szerint a nemzetközi közösség azt várja Karzaitól, hogy kiderüljön, mennyire elkötelezett a reformok mellett. Kabuli hírek szerint a csalásoktól terhes elnökválasztás második helyezettjének, Abdullah Abdullahnak is felajánl majd az elnök egy posztot. - Az is meglehet, hogy beindulnak az alkotmányos reformok, és dr. Abdullah az újra létrejövő miniszterelnöki posztot kapja meg - számolt be az afgán találgatásokról Wagner Péter. Mint mondta, biztonsági szempontból jelenleg Kabul és Baghlan tartomány (ahol a magyar tartományi újjáépítési csoport is szolgál) nyugodt. - A tálibok az elnökválasztás második fordulójára készültek támadásokkal. Most, hogy ez Abdullah visszalépésével elmarad, a légkör is nyugodtabb, az emberek fellélegeztek - mondta a szakértő.