Václav Klaus aláírt

Václav Klaus cseh államfő tegnap kora este aláírta a lisszaboni szerződést. Kijelentette, hogy tiszteletben tartja a cseh alkotmánybíróság döntését, amellyel azonban nem ért egyet, mert szerinte nem tárgyilagos szakmai elemzés alapján, hanem politikai megfontolásból született meg. Csehország ezzel elveszítette szuverenitását - tette hozzá.

Alig négy órával korábban az alkotmánybíróság megállapította, hogy a lisszaboni szerződés összhangban van Csehország alkotmányával, egyetlen rendelkezése sem veszélyezteti az állam szuverenitását. Ezzel a testület elvetette a tizenhét prágai euroszkeptikus képviselő beadványát. Pavel Rychetsky elnök bejelentette azt is, hogy ezt a verdiktet ellenszavazat és tartózkodás nélkül hozta meg a tizenöt tagú testület. - A mostani döntést követően további beadványokat ezzel az üggyel kapcsolatban nem fogadunk el - szögezte le az elnök, aki hosszasan indokolta a döntést.

Visszautasította a cseh szenátoroknak azt a kérését, hogy vizsgálják meg, vajon a római egyezség és a maastrichti szerződés nem korlátozza-e Csehország szuverenitását. Nem válaszoltak a Václav Klaus államfőt képviselő ügyvédnek arra a kérdésére sem, hogy a lisszaboni szerződés életbelépését követően nem válik-e egyre inkább szövetségi állammá az unió, s a ratifikálásról nem kellene-e népszavazást tartani. "Az alkotmánybíróság nem arra van, hogy kérdésekre válaszoljon, mi tekintélyelvűen határoztunk, miszerint a lisszaboni dokumentum összhangban van Csehország alkotmányos rendjével" - hangsúlyozta az elnök.

Jan Fischer cseh kormányfő üdvözölte az államfő és a taláros testület döntését. Karel Schwarzenberg volt cseh külügyminiszter lapunk megkeresésére kifejtette: - Annak örülök, hogy viszonylag gyorsan léptek az alkotmánybírák, és azután az elnök is. Végre véget ért ez a cseh szomorújáték. Remélhetően belátható időn belül sikerül kiköszörülnünk a csorbát, amelyet az elnök és több szenátor halogató taktikája okozott az országnak Európában - nyilatkozta.

Jirí Oberfalzer megerősítette, hogy jogorvoslatért a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordulnak. - Azzal, hogy az alkotmánybíróság ilyen gyorsan döntött a beadványunkról, sérült a tárgyilagos és megalapozott ítélkezéshez való jogunk - érvelt a cseh euroszkeptikus szenátorok csoportjának vezetője. Tegnap mintegy százan tüntettek az alkotmánybíróság épületének közelében, "a lisszaboni szerződéssel befellegzett szabadságunknak és függetlenségünknek!" feliratú transzparens alatt.

Alkotmánybírósági döntés Brnóban: a lisszaboni szerződés nem ellentétes a cseh alkotmánnyal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.